Vydejme se na kolech vinařskou oblastí Jeruzalem na východě Slovinska, po cestách mezi vinohrady, jejichž typické kontury dávají smyslný ráz horizontům vynořujícím se z melancholických luhů řek Mura a Dráva, které oblast ohraničují. Silničky mezi vinicemi nás odmění výhledy na další a další horizonty s typickými topoly, kterým tu říkají palmy, s vesničkami a z dáli viditelnými kostelíky i osamělými staveními.
Výchozím místem naší jeruzalemské cyklisticko-vinařské pouti, kam nás dovezl doprovodný autobus, je třítisícové městečko Ljutomer. Ve své minulosti čelilo mnohým katastrofám v podobě Turků, požárů a moru, probíhaly tu procesy s čarodějnicemi, v roce 1868 zde proběhla první velká lidová manifestace za samostatné sjednocené Slovinsko. Raritou je, že právě tady byla v roce 1958 otevřena vůbec první samoobsluha nejen ve Slovinsku, ale v celé bývalé Jugoslávii.
Je nám jasné, že projížďka kopcovitou krajinou vinohradů polechtá naši kondici. Vyrážíme po silnici směrem na Omrož, projedeme Gibinu a Razkrižje a po třech kilometrech se držíme cyklistického značení Vardova pot. Mírné stoupání neúprosně přiostřuje, na 4. kilometru si vychutnáváme dobytí prvního hřebene a odměňujeme se výhledy zpět do údolí řeky Mur a na desítky vinic s pohádkovými usedlostmi kolem nás. Odbočujeme doprava a cykloznačení nás svede na polní cestu mezi vinice. Stoupáme po hřebeni s výhledy na obě strany. Následuje krátký strmý sjezd po silnici a zákeřná neznačená vracečka téměř o 180° na vedlejší asfaltovou silnici. Klesající serpentiny nás dovedou na další hřebenovou cestu. V Hermanci nás u autobusové zastávky láká poutač vinařství Hlebec. Od něj nás dělí ještě dvě krátká, ale výživná stoupání. Po 10 km jsme dorazili do našeho prvního cíle – na vrchol Kog. Odsud je to už jen přes jeden „hup“ k vinnému sklípku Hlebec.
Uprostřed jeruzalemských vinohradů provozuje Milan Hlebec se svou rodinou fantastické vinařství a penzion. Milan si pochval…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Slovinsko