Pusan (Busan) je se svými více než třemi a půl miliony obyvatel druhým největším městem Jižní Koreje, ale v některých směrech soulskou metropoli dokonce předčí. Jde o největší korejský přístav, tonáží přepravovaného zboží pátý největší na světě. Právě odtud proudí jihokorejské automobily, textil a další prudukty strojírenského i spotřebního průmyslu do celého světa.
Na druhé straně nemá Pusan za sebou tak slavnou historii jako Soul, a tak ještě na konci 80. let minulého století působil ve srovnání s ním poněkud provinčně. To se po roce 1990, a zejména od začátku 21. stol. začalo rychle měnit. Moderní výstavba, především v nové čtvrti Marine City, se může pochlubit natolik působivou architekturou, že přitahuje stále více turistů i z velmi vzdálených zemí.
Na počátku své historie, ale pod jiným jménem, byl Pusan od 2. do 4. stol. správním střediskem státečku Činhan. Později se stal součástí království Silla, od roku 757 byl znám pod jménem Tongne (Dongnae), což je i dnes jméno jedné z hlavních čtvrtí v jeho centru. Význam zdejšího přístavu vzrostl v 15. stol. za dynastie Čoson, kdy se stal centrem obchodní výměny s japonskými obchodníky, z nichž někteří se tu začali usazovat natrvalo. Právě tady se také roku 1592 vylodily japonské invazní jednotky a vydaly se na cestu Korejským poloostrovem s cílem dobýt Peking a vyvrátit čínskou říši Ming. Akce skončila jejich neslavným ústupem v roce 1598, ale již roku 1607 byly obchodní styky s Japonskem opět obnoveny.
Do novodobé éry vstoupil Pusan v roce 1876, kdy se stal první korejským mezinárodním přístavem. Jeho význam dále vzrostl za japonské okupace, kdy byl znám pod jménem Fuzan. Mimořádnou roli sehrál Pusan v roce 1950, kdy se stal spolu s Tegu posledním velkým městem, které nedobyli Severokorejci – i když jinak dokázali od zahájení útoku 25. června do 15. září obsadit téměř celou Jižní Koreu a dostat se až do vzdálenosti 40 km od Pusanu. Na jistou dobu se sem tehdy musel stáhnout i jihokorejský prezident a jeho vláda. Dnes tuto dobu připomíná velký hřbitov pod správou OSN, kde je pohřbeno 11 000 vojáků z USA a dalších deseti zemí OSN, kteří tehdy padli poblíž města.
Pusan leží v mimořádně krásné hornaté krajině a v samotném městě i jeho okolí je mnoho historických památek. Turisté zde najdou několik buddhistických klášterů i konfuciánských svatyní, ale často také míří na proslulý rybí trh Čagalčchi, k němuž patří i řada poměrně levných restaurací, kde si lze pochutnat na jídlech z čerstvě nalovených ryb, především na syrových rybách podávaných ve stylu japonského sašimi (odpovídající korejský termín je sengsonhö).
V posledních letech se ale zájem přesunuje z tradičního centra do stranou ležící čtvrti Heunde (Haeundae), která byla dříve vyhlášená hlavně svou 12 km dlouhou písečnou pláží, považovanou spolu s pláží u města Sogwipcho na ostrově Čedžu za nejkrásnější v Koreji. V posledních letech zde ale vyrostlo zcela nové komerční a rezidenční centrum nazvané Nové město Heunde, jehož důležitou součástí je Marine City – komplex několika desítek výškových budov postavených zčásti na území, jež dříve bylo mořským dnem. Statistiky potvrzují, že už nyní se zde uskutečňuje více než polovina všech obchodů uzavíraných v Pusanu a tento podíl určitě dál poroste.
V roce 2002 se v Pusanu konaly Asijské hry a zároveň se zde hrály některé zápasy mistrovství světa v kopané. Do budoucna má Pusan ale ještě větší plány: chce se ucházet o uspořádání Letních olympijských her 2028 nebo 2032.