Nejslavnější ze všech japonských hradů – Himedži

Samurajské hrady

Středověké feudální hrady patří k oblíbeným turistickým cílům v mnoha evropských zemích a podobně také návštěvníci Japonska rádi obdivují tamější samurajské hrady (v japonštině širo nebo džó). Jsou to vesměs bývalá sídla významných samurajských rodů, a přestože mají s evropskými hrady ledacos společného, v mnoha směrech se od nich výrazně liší. To je přirozeně dáno faktem, že dějiny Japonska mají s dějinami feudální Evropy jen málo shodných rysů.

Evropský středověk byl obdobím nekončících vojenských střetů a konfliktů. Některé šlechtické rody uzavíraly koalice a sílily, jiné byly v důležitých bitvách poraženy a zmizely v zapomnění. Významnou roli v těchto bojích hrály opevněné hrady. Tisíce se jich zachovaly do současnosti. V Japonsku bylo všechno jinak. Podle oficiální historiografie vládli vždy jen císařové z jediné dynastie: počínaje od Džimmua, který jako přímý potomek bohyně Slunce Amaterasu nastoupil na trůn v roce 660 před n. l., až po současného 126. císaře Naruhita. Kredit takovéto dynastie, která vychází přímo z nebes, je přirozeně extrémně vysoký, a proto se ji žádný Japonec nikdy nepokusil svrhnout – jak se běžně stávalo v Evropě a občas třeba i v Číně. Japonští císařové si proto nikdy žádné opevněné hrady stavět nemuseli.

Hrad Macumoto
Hrad Macumoto

V historické době, za jejíž počátek se nejčastěji považuje vláda 26. císaře Keitaie (507–531), se různé mocenské boje Japonsku nevyhnuly, ale probíhaly jinak než v Evropě. Formálně sice vládli císařové ze stále stejné dynastie, ale faktickou moc držel v rukou obvykle někdo úplně jiný – a na této úrovni už mohly být boje velmi tvrdé. To platilo již za éry Haian (794–1192), která vstoupila do dějin jako doba míru a všeobecného kulturního rozkvětu. V sídelním městě Heiankjó (pozdější Kjóto) se všechno točilo kolem císaře a jeho dvora, ale skutečnými vládci byli lidé z rodu Fudžiwara. Ani oni se ale dlouho o své postavení bát nemuseli. Po dobu více než dvou staletí jim to zajišťovalo jednoduché pravidlo, že císařové jsou povinni vybírat si své ženy vždy právě jen z jejich rodu.

Samurajské hrady expozice starých brnění na hradě Himedži
Expozice starých brnění na hradě Himedži

Od konce 11. stol. se ale vše začalo měnit. Vypukl velký konflikt mezi rody Taira a Minamoto a vítězného Joritoma z rodu Minamoto roku 1192 jmenoval císař prvním šógunem – vojenským vládcem země se sídlem v Kamakuře. Během mnohaletých bojů se mezi Joritomem a asi dvěma tisíci přímých vazalů vytvořil zvláštní vztah, kdy Joritomo garantoval podřízeným nejen ochranu životů, ale také právo na vlastnictví půdy. Oni přitom byli připraveni kdykoli za něj v boji obětovat život. Tito lidé se pak stali zakladateli později velmi početné vrstvy samurajů, která se proměnila ve vojenskou ar…

Úplné znění článku naleznete zde

Samurajské hrady