Byl Ludvík II. Bavorský vizionář? Z dnešního pohledu by se to tak klidně mohlo zdát. Výstřednímu podivínovi úředníci vyčítali rozhazování státních financí, nakonec ho kvůli tomu zbavili svéprávnosti a brzy nato svého krále dost možná i nechali sprovodit ze světa, nicméně dnes by mu vděkem líbali ruce. Bylo by docela zajímavé vědět, kolik už Ludvíkův budovatelský „majstrštyk“ (či největší „úlet“, můžete si vybrat), tedy zámek Neuschwanstein vydělal. V letní sezoně si jej prohlédne 6000 lidí denně a ročně ho navštíví asi 1,5 milionu návštěvníků. A je jasné, že zisk tu nepřináší jen pouhé vstupné, ale i rozsáhlé zázemí hotelů, restaurací a prodejen suvenýrů.
Každé ráno po osmé hodině zaplní tichou algavskou obec Hohenschwandau auta a autobusy. Během chvíle začne její hlavní ulice Alpseestraße připomínat Václavák. Zástupy lidí po ní kráčí vzhůru, aby následně buď pěšky, na koňském povozu, nebo pendlujícím autobusem překonali dvoukilometrové stoupání k vstupní bráně pohádkově vypadajícího zámku, jenž shlíží na obec z vysokého vápencového útesu. Vstupenky si musí zakoupit předem, ty se prodávají pouze dole v obci, a to na pevně stanovený čas. Nahoře u hradu pak návštěvníci musejí čekat, dokud se na displeji neukáže číslo jejich prohlídky, a teprve potom je turniket pustí dál. Prohlídky následují za sebou v přibližně desetiminutových intervalech, a tak se stává, že do některého ze sálů jedna skupina vchází a stejnými dveřmi druhá skupina sál opouští. Nejde to ale zorganizovat jinak, zájem je obrovský. Neuschwanstein je klenotem německého cestovního ruchu a spousta zahraničních cestovních agentur ho představuje jako jeden z nejpřitažlivějších turistických cílů Evropy. O to větší rozčarování však tady může leckdo zažít.
Základní problém spočívá v tom, že hodně lidí sem přijíždí nalákáno fotografiemi, které jsou zhotoveny v ideálním osvětlení, ve výjimečn…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Bavorsko