Od úzkého mola se jde nejprve kousek po pobřeží a pak vzhůru po cestě z nepravidelných kamenů ohlazených tak, že kloužou skoro jako led. Po obou stranách divoké roští a nahoře na útesu nevlídné pevnostní hradby. Kulisy jako stvořené pro romantický či tragický příběh – za jedním takovým sem přijíždějí stovky turistů denně.
Přímo naproti hvězdnému Cannes leží nedaleko od pobřeží dvojice ostrovů Îles de Lérins. Větší z nich nese jméno svaté Markéty (Île Sainte-Marguerite) a je z velké části porostlý lesem. Roste zde mnoho zajímavých rostlin, s nimiž se lze seznámit na botanické naučné stezce, hnízdí tady spousta druhů ptáků, zejména v rezervaci kolem prastaré vodní nádrže, založené zřejmě už Římany. Hlavním lákadlem především pro většinu zahraničních návštěvníků je ale něco jiného – více než 300 let staré osudy tajemného muže se železnou maskou. Příběh, který má historický základ, proslavil nejprve Alexandre Dumas starší, když jej zakomponoval do závěru své ságy o čtyřech mušketýrech, a poté několikeré filmové zpracování, to poslední s Leonardem Di Capriem v hlavní roli.
Pro Dumase sice identita zvláštního vězně nebyla tajemstvím, slavný romanopisec z něj učinil dvojče Ludvíka XIV., jenže historie není román. Ačkoli existuje několik desítek návrhů, kdo by se mohl pod maskou, mimochodem nikoli železnou, nýbrž s největší pravděpodobností sametovou, skrývat, jisté to není. Sourozenec Ludvíka XIV. je nejslavnější variantou, mezi dalšími se objevují třeba nemanželské dítě královny Anny Rakouské, levoboček Ludvíka XIV. či anglického krále Karla II., hrabě Matteoli, ministr financí Ludvíka XIV. Nicolas Fouquet, který upadl v nemilost, a mnozí další. Dnes převládá názor, že šlo o Eustacha Daugera, Fouquetova sluhu, který věděl příliš mnoho, protože byl společně s Fouquetem vězněn již na zámku Pignerol a stal se svědkem tajné komunikace svého pána s dalším prominentním vězněm, francouzským maršálem hrabětem z Lauzunu. Navzdory všemožným spekulacím zůstává totožnost vězně stále záhadou a není vůbec jisté, že tomu někdy bud…