Botanická zahrada v Dublinu

Zahrada má dlouhou historii, ale to lze říci o většině irských zahrad. Založena byla již roku 1795, kdy Dublinská zahradnická společnost na popud svého tehdejšího ředitele, profesora botaniky Waltera Wadea, zakoupila pozemky v Glasnevinu na břehu říčky Tolka. Původní rozloha byla 27 akrů, pozemky sloužily nejen botanickému výzkumu, ale i zemědělským šlechtitelům. Zahrada se poklidně a nenápadně rozvíjela do roku 1838, kdy došlo k nejdůležitější události od založení – hlavním kurátorem byl jmenován dr. David Moore, vědec a jeden z nejvýznamnějších světových botaniků. Poprvé v historii se mu podařilo vyklíčit semena orchidejí v umělých podmínkách, čímž zahájil novou etapu v pěstování orchidejí i v jejich výzkumu. Věhlas zahrady tak rychle přesáhl hranice Irska. V letech 1843 až 1869 se v zahradě pilně stavěly nové skleníky neobyčejně elegantní konstrukce a na svou dobu nezvyklé délky až 100 metrů, které prosluly sbírkami orchidejí, cykasů a dalších exotických rostlin.
Moore zůstal ředitelem až do své smrti roku 1879. I pak ale měla zahrada štěstí, protože ji převzal Mooreův stejně schopný syn Frederick, později povýšený do šlechtického stavu. Stavět se nepřestalo a v letech 1883–1884 přibyl atraktivní palmový skleník. Postupně vznikalo alpinum se vzácnými skalničkami, dendrologicky významné sbírky olší, javorů, dubů, bříz, hlohů, habrů a pabuků. Sir Frederick Moore zahradu vedl ještě o dva roky déle než jeho otec, celkem tedy 43 let (1879-1922). Od jeho koncepce se naštěstí příliš neochýlili ani následující dva ředitelé, z nichž každý zde strávil přes dvacet let – sečteme-li roky práce těchto čtyř mužů, vyjde nám neuvěřitelných 130 let. Výsledky stojí za to a můžeme je obdivovat dodnes. Zahrada slouží i jako odpočinkový městský park, je volně přístupná, neplatí se zde vstupné. Na ploše 48 akrů je vysazeno přibližně 20 000 druhů a kultivarů rostlin, které slouží vědeckým i okrasným účelům. Několik zajímavých odrůd bylo vyšlechtěno právě tady, zdejší zahradníci jsou pyšní především na popínavý lilek Solanum crispum ´Glasnevin´. Nová moderní budova slouží jako pracoviště botanikům, je tu laboratoř, knihovna, pro návštěvníky restaurace a kavárna.
Botanická zahrada v Dublinu Historické tropické skleníky nedávno prošly kompletní rekonstrukcí a nyní se uvnitř obnovují výsadby rostlin. Nízký dlouhý skleník věnovaný horským a subtropickým rostlinám byl také opraven, ale naštěstí nebylo nutné přemisťovat a přesazovat citlivé australské a jihoafrické keře a tropické rododendrony. V okolí skleníků převládají pečlivě barevně sladěné a výborně udržované trvalkové záhony a výsadby letniček, záplava květů až bere dech. Okukovat novinky a zajímavé nápady sem jezdí zahradní architekti i odborníci z jiných zahrad a univerzit, avšak odpočinout si sem chodí především laici – úředníci, studenti, důchodci i maminky s kočárky. Krásnou zahradu totiž umí ocenit každý Ir.

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 8/2006

Další informace o Irsku naleznet zde: http://www.sopka.cz

Romana Rybková

Shopping Cart