Oprýskané bílé tabulky s černými písmeny Place Royale navádějí turisty na čtvercové náměstí obklopené pitoreskními nízkými domy. Do rozlehlého prostoru se obracejí arkádami nesenými kamennými a dřevěnými sloupy. Květináče zavěšené uprostřed oblouku přetékají červenými květy pelargonií, pilíře obrůstají břečťanem a popínavými pichlavými růžemi. Fasády domů vyvedené v odstínech od bílé do světle hnědé barvy tu a tam zpestřují trámy hrázdění a výrazně je oživovují rozevřené velké okenice, natřené nahnědo nebo načerveno. Malé hodiny na masivní kamenné věži kostela stojícího v rohu náměstí ohlašují půl hodiny po dvanácté a náměstí klimbá v poledním odpočinku. Kromě starého muže sedícího na lavičce ve stínu podloubí není na náměstí ani živáčka.
La Bastide d´Armagnac patří ke třem stovkám zachovalých bastides neboli opevněných měst, která vyrostla na jihozápadě Francie, nejhustěji v Gaskoňsku. Budovali je Angličané i Francouzi, aby po stoleté válce podpořili osídlování neobydlených nebo boji zpustošených území. Příchod osadníků podporovali nejrůznějšími privilegii, například právem azylu nebo vyjmutím z vojenské služby. Na druhé straně je mohli pokutovat, pokud svá obydlí nestavěli dostatečně rychle. Vznikala tak jakási středověká satelitní městečka s předem přesně navrženou sítí ulic, které vytvářely šachovnici. Domy s masivními kamennými stěnami vystavěné po jejich obvodu, přerušovaném úzkými bránami, které se v případě potřeby daly zatarasit padací mříží, obce chránily . Náměstí uprostřed mělo nejčastěji čtvercový, výjimečně i víceúhelníkový nebo kruhový tvar. Sloužilo jako tržiště, jež se z náměstí rozšiřovalo do přilehlých podloubí v přízemí domů.
Trhy v této části Francie překypují nabídkou hus a kachen a drůbežích produktů, zvláště proslulých husích jater. Nechybí ani nepřeberné množství zeleniny a samozřejmě místní brandy zvané armagnac. S tímto názvem je ale možné dodávat na trh pouze vinný destilát, vyrobený z hroznů vinné révy vypěstované na zákonem přesně vymezeném území na jihozápadě Francie o rozloze kolem 35 000 hektarů. Oblast přibližně trojúhelníkovitého tvaru se dělí na tři kraje: Bas-Armagnac, Ténaréze a Haut-Armagnac. Zákon povoluje pouze deset odrůd bílých hroznů, které mohou být k výrobě armagnacu použity. Společná je jim silná a stálá úroveň kyselosti. Armagnac se od slavnějšího koňaku liší způsobem výroby, a proto i charakteristickými vlastnostmi. Mošt prochází destilací jen jednou, na rozdíl od koňaku, kdy dochází ke dvěma destilacím. Probíh…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Západní Francie