Caesarea – k poctě císaře

Žádný milovník antiky nemůže v Izraeli vynechat návštěvu národního parku Caesarea, který chrání nejvýznamnější římské památky v zemi. Místo je zajímavé i pro křesťanské poutníky, vždyť právě tady přijali jejich víru vůbec první „pohané“ nežidovského původu a město je několikrát zmiňováno v novozákonních Skutcích apoštolů.

U moře je vždycky příjemně, i když slunce pálí ostošest. Platí to i pro izraelské pobřeží Středozemního moře, kde asi 50 km severně od Jafy vznikl již ve 4. stol. př. n. l. významný fénický přístav. Byl opevněný a založil ho zřejmě sídónský vládce Abdaštart, jehož Řekové nazývali Stratón, a proto začali místu říkat Stratónova věž. V roce 30 př. n. l. věnoval oblast kolem přístavu římský císař Augustus Herodovi Velikému. Ten, jak píše Josephus Flavius ve Válce židovské, „když zpozoroval, že jedno z přímořských měst je již v úpadku (nazývalo se Stratónovou tvrzí) a že by pro svou výhodnou polohu mohlo být předmětem jeho horlivé péče, celé je znovu vystavěl z bílého kamene a ozdobil vskutku skvělým královským palácem, v němž se nejlépe projevila jeho přirozená velkorysost.“ Dodejme, že na počest donátorovu zvolil Herodes jméno Caesarea, které se později pro odlišení od jiných měst stejného názvu používalo s přídomkem Maritima.

Královský palác nechal Herodes postavit na jednom z několika pískovcových mysů, jež tu rozčleňují pobřeží. Ze stavby zůstalo zachováno pramálo, a tak je užitečnou pomůckou pro podnícení fantazie tabule, na níž je původní podoba paláce zrekonstruována. Na konci výběžku souše omývaného téměř ze všech stran mořem stál Dolní palác, královo soukromé sídlo. Hned po jeho dokončení byl před něj přistavěn Horní palác vybudovaný kolem rozlehlého peristylového nádvoří, který sloužil administrativním a reprezentativním účelům. Několik sloupů, které byly v neúplné výšce znovu vztyčeny na svých původních místech, je jen velmi nepatrnou připomínkou někdejší velkoleposti. A tak je dnes nejnápadnější stavbou na pobřeží citadela na sousedním severněji ležícím mysu, za nímž se ukrývá zátoka, která byla ve starověku součástí onoho vyhledávaného bezpečného přístavu, vůbec největšího na východním pobřeží Středozemního moře. Samotná cit…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Izrael

Caesarea