Prodejce ryb v tržnici San Benedettov Cagliari na Sardinii

Cagliari

Cagliari, hlavní město Sardinie nabízí všechno, co si můžete o dovolené přát: středomořskou atmosféru, romantické spletité uličky dýchající historií, umělecké památky, pobřežní promenádu i příjemné restaurace.

Město se zvedá od Cagliarského zálivu vzhůru po svahu. Klikaté ulice vedou od přístavu se stinnými arkádami na via Roma k náměstí Costituzione, ze kterého stoupá schodiště bašty Saint Remy k terase Umberto I a dále do quartiere Castellohradní čtvrti a historického starého města, trůnícího na vápencovém masivu 100 m nad mořem. Neoklasicistní bašta, postavená v roce 1896 z kamene pietraforte s výrazným nažloutlým nádechem a zakončená triumfálním obloukem s korintskými sloupy, dostala své jméno po prvním piemontském vicekráli Filippo-Guglielmovi Pallavicinim, baronovi ze Saint Remy. Z její rozlehlé terasy se přes pestrobarevné moře domů města se 400 000 obyvatel nabízí výhled na přístav, třpytivé laguny i solné pánve s koloniemi plameňáků.

Východní hradby čtvrti Castello v Cagliari
Východní hradby čtvrti Castello

Historie Cagliari sahá do dob antiky. Město bylo tak často dobýváno a přetvářeno nejrůznějšími mocnostmi, že dnes nabízí mimořádně rozmanitou architekturu. Hlavní částí starého města je čtvrť a pevnost Castello. Založili ji ve 13. stol. Pisané, opatřili hradbami, věžemi i baštami a přenesli do ní sídla vojenské, náboženské a civilní moci. V této funkci setrvala pod každou další vládou – od aragonsko-španělské (14.–18. stol.) a piemontské (18.–19. stol.) až do 2. sv. války.

Velká část pisanského opevnění i dnes určuje tvář této městské akropole. Hradby se táhnou po celém jejím obvodu a oddělují Castello od okolí. Středověké věže Elephante a San Pancrazio majestátně střeží dvě protilehlé strany pevnosti. Věž sv. Pankráce se zdmi silnými tři metry, postavená Pisany v roce 1305, je v Cagliari nejvyšší. Sloní věž s velkolepým portálem se sochou slona byla postavena jen o dva roky později na straně obrácené k přístavu. Hradní čtvrť je dodnes přístupná středověkou branou, na mnoha místech lze posedět na elegantních terasách. Ve čtvrti se otevírá svět úzkých dlážděných uliček, teras, schodišť a malých náměstí. Vedou kolem přepychových patricijských domů a šlechtických sídel k náměstí piazza Palazzo, které se ohlašuje vysokou osmibokou kopulí katedrály. Spolu se siluetou věže sv. Pankráce vytváří nezaměnitelné panorama Castella.

Pozůstatky římského amfiteátru v Cagliari na Sardinii
Pozůstatky římského amfiteátru

Katedrála Santa Maria Assunta (Nanebevzetí Panny Marie) ztělesňuje sedm století historie města. Původně postavena ve 13. stol. v románsko-pisánském slohu, je dnes architektonickou směsicí mnoha epoch. V 17. stol. byl chrám barokizován, své novorománské hlavní průčelí z bílého vápence obdržel teprve v roce 1933. V trojlodním interiéru s transeptem a bočními kaplemi zaujme podlaha z nádherného barevného mramoru stejně jako pozlacené oltáře, sochy a plasticky působící nástropní malby. U hlavního vchodu stojí dvojice kazatelen z bílého mramoru. Původně je vytvořil jako jediný celek mistr Guglielmo v letech 1159–1162 pro katedrálu v Pise. V roce 1312 byla kazatelna prodána do Cagliari. O 350 let později ji při barokizaci chrámu rozřezali na dvě části. Čtyři mramoroví lvi, kteří podepírali sloupy ambonu, hlídají teď balustrádu presbytáře. Reliéfy na kazatelnách zobrazují výjevy z Nového zákona.

V levém transeptu se nachází kaple s mauzoleem Martina I. Sicilského, aragonského infanta, jehož jméno je spojeno s vítězstvím (a úmrtím) v bitvě u Sanluri v červnu 1409 proti tzv. judikátu (správní oblasti) Arborea a také s krutostí jeho vojáků. Aragonská kaple v pravém transeptu uchovává v těžkém stří…

Úplné znění článku naleznete zde

Cagliari