Cennější než diamanty

Krugerův NP
Projíždíme lowveldem – plochou krajinou na severovýchodě země, kterou pokrývá zčásti savana a zčásti akáciová buš. Sever pak porůstají mopany a ojedinělé baobaby. Velkou část lowveldu zaujímá Krugerův národní park – jedno z nejúžasnějších chráněných území světa. Jen na území JAR zaujímá park plochu téměř 20 000 km2, což je, pro srovnání, rozloha celého Slovinska. Po spojení s rozsáhlými chráněnými oblastmi na území Mozambiku v roce 2002 se stal tento mezinárodní park jedním z největších chráněných území světa. Na severu jej ohraničuje řeka se zvukomalebným jménem Limpopo, zatímco o 350 km jižněji se od bran na Krokodýlí řece dá dohlédnout téměř až do Svazijského království. Park byl založen z iniciativy Paula Krugera a s jeho budováním se začalo již v roce 1898. Základ tvořila nejprve jen dvě menší chráněná území vyhlášená v roce 1912, pro veřejnost byl park otevřen roku 1926.
První, s kým se setkáváme, a to hned pár metrů za vstupní branou, je urostlý samec antilopy impaly. Hrdě nese svou krásnou hlavu ozdobenou lyrovitou křivkou rohů a pár lehkých skoků jen zdůrazní jeho eleganci. Poměrně velké antilopy impaly, jen o málo menší než naši jeleni, se shlukují do velkých stád. Až 50člennému harému bezrohých samic vždy vévodí jediný dominantní samec, který si svou početnou rodinu pečlivě hlídá. Mladým samcům pak nezbývá, než se sdružovat do jakýchsi mládeneckých part a čekat na dobu, kdy budou dost silní, aby si uhájili své vlastní stádo. Ačkoliv jsou impaly nejpočetnější antilopou Krugerova NP, díky své eleganci nepůsobí nikdy všedně.
Pátrání po ostatních, trochu „stydlivých“ antilopách, je mnohem dobrodružnější, ale i složitější. Nezbylo nám než bedlivě sledovat porosty podél cest a při krátkých zastávkách propátrávat buš dalekohledem, který je pro sledování zvěře nezbytným vybavením. Záhy objevujeme malé antilopky trávní s legračně pomalovanýma ušima, a také zcela nenápadné chocholatky schovávané, o jejichž způsobu života dobře vypovídá jejich jméno. Pod vysokými stromy vodí svá malá stádečka samci lesoňů, vzácně lze zahlédnout i nyaly nížinné…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 8/2003

Další informace o Jihoafrické republice naleznet zde: http://www.sopka.cz