Co ochutnat v Lipsku - Hlavní sál restaurace Auerbachs Keller

Co ochutnat v Lipsku

Sladké, kyselé či kvašené. Zejména takové chutě patří k Lipsku, které je bohaté nejenom na historii a obdivuhodnou hudební tradici. Pochlubit se může také ojedinělými specialitami, které zaženou hlad, žízeň i chrapot.

Obyvatelům Lipska se trochu ironicky přezdívá Kaffeesachsen neboli „kávoví Sasové“, což pramení z jejich lásky k tomuto původně orientálnímu nápoji. Dokládá to už samotná existence druhé nejstarší nepřetržitě fungující kavárny v Evropě Zum Arabischen Coffe Baum, otevřené roku 1720. Historie této kavárny i ojedinělé muzeum kávy, které je její součástí, jsou natolik zajímavé, že si zasluhují samostatný článek. V Lipsku to ale není jediná kavárna s příběhem. Nepřehlédnutelným architektonickým klenotem je půvabná rohová městská kavárna Riquet nedaleko kostela sv. Mikuláše. Jako své nové sídlo nechala budovu v letech 1908–1909 postavit firma Riquet & Co., která dovážela kávu, čaj a koření. Architekt Paul Lange se inspiroval tradicí obchodů s Orientem sahající až do roku 1745 a vytvořil jednu z nejmodernějších, ale také nejoriginálnějších staveb v tehdejším Lipsku. Střecha připomínající pagodu je ukázkou klasického čínského stavebního umění, hrazení, pilíře a hlavní římsa zdobí nádherné secesní barevné mozaiky, nad vstupem do kavárny koukají dvě bronzové sloní hlavy v životní velikosti, reklamní symbol firmy. Budova, která byla za 2. sv. války poškozena, prošla počátkem 90. let rekonstrukcí a jako kavárna slouží od roku 1996.

Lipsko - uličku Barfußgässchen ústící na náměstí Markt lemují po obou stranách jedna restaurace vedle druhé
Uličku Barfußgässchen ústící na náměstí Markt lemují po obou stranách jedna restaurace vedle druhé

Café Kandler, to je doslova lipská instituce. V kavárně, kterou najdete v jedné z nejvyhlášenějších městských pasáží Speck’s Hof, mají v nabídce kromě kávy a různých dortů také více než 80 čajových specialit. Kromě této „centrály“ má Café Kandler další pobočky.  V té naproti kostelu sv. Tomáše a pár kroků od Bachova archivu a muzea můžete ke kávě třeba stylově přikusovat sladký Bachův tolar, objemnější kulatou oplatku typu české fidorky s portrétem slavného varhaníka a skladatele, plněnou krémem ganache a nugátovým krémem, jež uprostřed skrývá kávové zrno. Jde o specialitu cukrářů z Café Kandler, kterou jinde nedostanete.

K Lipsku rovněž neodmyslitelně patří moučník Leipziger Lerche, doslova „lipský skřivánek“. U jeho zrodu stáli skuteční skřivani, kterých se ještě v 19. stol. chytalo v lipských lužních lesích asi jeden a půl milionu ročně. Jejich osud byl neradostný – upekli se s bylinkami a vajíčky a podávali s kysaným zelím nebo ve slaninovém kabátku. Když přišlo v srpnu 1860…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Lipsko

Co ochutnat v Lipsku