Delfíni

Hladina se v místech, kde s tělem narůžovělého kytovce zmizela i bezchybně chycená rybka, ještě nestačila uklidnit a několik desítek diváků spouští bouřlivý potlesk. Delfíní show v Oasis Sea World nabízí přesně to, co od takové podívané čekáte. Roztomilé mořské živočichy aportující na pokyn svého trenéra ryby, ochotné ve vztyčené pozici zdravit diváky, celým tělem se vynořit na připravenou plošinu a na konci předvést jízdu s trenérem na zádech, jako vystřiženou z filmového Ben Hura. Skutečný vrchol ale přichází až po skončení celé pětačtyřicetiminutové show. Zájemci si za něj musí zvlášť připlatit¨. Teprve potom, vysprchovaní, s ostříhanými nehty a bez řetízků, se mohou ponořit do bazénu, a zažít tak kontakt s delfíny z bezprostřední blízkosti. Delfíni pak zase na konci dne musí podstoupit důkladnou prohlídku a očistu speciálním roztokem.
Oasis Sea World chová dva druhy místních delfínů. Orcela tuponosá připomíná na první pohled zmenšenou běluhu. Dosahuje délky kolem 2 m a hmotnosti 160 kg. Má vyklenuté čelo, krátké čelisti a je zbarvena šedě nebo modrošedě. Z teplých pobřežních vod se vydává proti proudu řek i do vnitrozemí, kromě jihovýchodní Asie se vyskytuje také ve vodách Indie, Bangladéše a severní Austrálie. Orcely jsou plachá zvířata, která na rozdíl od jiných delfínů nedoprovázejí lodě, při vyrušení se dokáží potopit někdy i na deset minut. Hlavní roli v představeních proto hrají delfíni indočínští, dorůstající zpravidla délky asi 2,5 m a hmotnosti 150 kg. Pro jejich zbarvení, které získávají v dospělosti, se jim někdy říká také růžoví delfíni.
Orcela se svým trenéremV zařízení Oasis Sea World se první delfíni objevili před šestnácti lety, kdy je majitel Vichai Wattanapong začal vykupovat od rybářů, jimž uvízli v sítích a kteří jejich maso nabízeli k prodeji za pár bahtů. Jeho středisko by nemělo být místem, kde se návštěvníkům pouze splní jejich dávný sen, ale má plnit i funkce vzdělávací a chovatelské. Zaměstnanci centra popisují své delfíny slovy, jaká uslyšíte i v jiných centrech tohoto typu – jako přátelské, rozpustilé a inteligentní tvory. Tento popis má i své kritiky, stejně jako celý koncept plavání s delfíny. Patří k nim například Světová organizace na ochranu zvířat (WSPA). Podle ní blízký kontakt s člověkem zbavuje delfíny možnosti vést normální život, jejich trénink je založen na nedostatku potravy, kterou dostanou pouze, když provedou předepsaný trik. WSPA zpochybňuje vzdělávací a terapeutické účinky, které podobně jako při kontaktu s koňmi nejsou podle ní nijak prokázané.
V Thajsku lze na delfíny narazit i v jejich skutečně přirozeném prostředí. V listopadu, po skončení období dešťů, se orcely tuponosé při sledování potravy dostávají až k řece Ban Pakong, jenom hodinu jízdy východně od Bangkoku. Setrvávají tam čtyři měsíce, až do února. Po ránu, kdy je nejlepší doba k jejich pozorování, tak za nimi na pronajatých lodích vyrážejí skupinky turistů na lovy beze zbraní. Asi pět desítek těchto delfínů žije v jezeře Songkhla, zasahujícím svou rozlohou 1040 km2 do jihothajských provincií Phattalung a Songkhla. Kromě největšího thajského jezera žijí orcely ve sladké vodě již jenom v jezeře Chilka v indickém státě Orissa. V jižním Thajsku byla přítomnost delfínů poprvé zaznamenána v 70. letech, od té doby před očima veřejnosti pokračuje zápas s kvalitou vody i rybářskými sítěmi, které pro delfíny představují smrtelnou past. Místní sdružení se pokoušejí upoutat pozornost k osudu delfínů různými akcemi, jako je třeba pořádání minimaratonu. Lidé z Oasis Sea World věří, že hrozbu vyhubení mohou pomoci odvrátit i jejich delfíní show.