Drahokamy rozeseté v moři

Navzdory své velikosti však skrývá pravé poklady pro milovníky přírody, staré architektury i zahálčivého života turistů.

Malý ostrov s velkými dějinami

Původ jména ostrova Skiathu se ztrácí ve stínech dávné minulosti. A bylo to možná právě řecké slovo stín (skia), které posloužilo jako základ pojmenování tohoto kousku pevné země. První zdejší osadníci byli asi ohromení chladivým stínem hustých piniových lesů pokrývajících ostrov nebo se jim zdálo, že drobný ostrůvek leží ve stínu nedaleké pevniny na západě. To už ale dnes nikdo nezjistí. Jisté je však to, že ostrovu jeho původní jméno zůstalo až do dneška a nikdy v historii se nezměnilo. To činí ze Skiathu tak trochu raritu mezi řeckými ostrovy. Takových, které si podržely své jméno beze změny od časů antiky, opravdu mnoho není.
Jméno je však asi to jediné, co zůstávalo na ostrově stálé. Během věků se přes něj jako vlny rozbouřeného moře převalily nejrůznější války, nájezdy, politické režimy a nadvlády. Skiathos si tak na vlastní kůži vyzkoušel antickou demokracii, vlastní nezávislost i porobení z rukou Makedoňanů, Římanů, byzantských vládců, Turků i křižáků. Jednotlivá období se střídala jako strany hozené mince a nečetní obyvatelé ostrova nemohli dělat nic jiného než se snažit přežít…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 7/2004

Další informace o Řecku naleznet zde: http://www.sopka.cz