Enžská cyklostezka

Mezi tzv. velkými cyklostezkami, které vedou podél význačných říčních toků, je Enžská cyklostezka (Ennsradweg) nejmladší a nejméně známá, přesto si ji dovoluji označit za tajný tip, ležící mimo hlavní turistické tahy. Podle toho, kterou trasu si člověk zvolí, urazí podél Enže 240–280 km a absolvuje přes 900 m převýšení. V neposlední řadě kvůli tomuto spádu se doporučuje jet ve směru od pramene řeky k jejímu ústí. Pohodlným tempem se celá vzdálenost ujede za 4–7 dní, záleží na tom, kolik času se věnuje zajímavostem po cestě. Navíc existuje několik variant napojení na jiné cyklostezky, např. na Podunajskou ve směru na Vídeň či proti proudu do Pasova, ale též lze cestou u Irdningu odbočit do Bad Aussee a dojet do Solné komory, u Liezenu lze přejet k cyklostezce Rastland, která vás dovede až k Murské cyklostezce, Steyrem prochází stejnojmenná cyklostezka a také zajímavá Kulturní cyklostezka (Kulturradweg).
Kdo chce začít co nejblíže u pramene Enže, zahájí cestu v Salcbursku u restaurace Gasthofalm (1205 m n. m.), která leží téměř přímo pod mostem tauernské dálnice, nedaleko od severního vjezdu do Tauernského tunelu u Flachauwinkelu. Vlastní řeka pramení mezi vrcholy Kraxenkogel (2436 m) a Liebeseck (2305 m). První kilometry nás vedou rozsáhlou lyžařskou oblastí Amadé přes Flachau, Altenmarkt a Radstadt. Flachau je ostatně rodiště a bydliště nejúspěšnějšího rakouského lyžaře Hermanna Maiera.
Altenmarkt je nejstarší obcí v horní části údolí Enže se zajímavým kostelem a příjemným náměstím. Radstadt má dodnes zcela zachovalé městské hradby ze 13. stol. Toto město mělo velký strategický význam již před dvěma tisíci lety. Leží totiž na křižovatce cesty vedoucí údolím Enže a staré římské cesty přes sedlo Radstadtských Taur (zde se mimochodem nachází lyžařské středisko Obertauern, známé svou sněhovou jistotou). Za chvíli dojedeme do Mandlingu, osady, kterou prochází hranice mezi spolkovými zeměmi Salcbursko a Štýrsko…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 9/2016

Shopping Cart