Fontány, parky a vodotrysky

Stejně jako vítězství na bitevních polích Petra uspokojovalo podmaňování drsné severské přírody. Během prvních deseti let budování rezidence vzniklo v komplexu několik paláců, došlo ke zformování podoby Dolního parku a zprovoznila se celá řada unikátních fontán. Francouzský vyslanec informoval Ludvíka XV. o tom, že tempo stavby i rozměry carské rezidence vyrážejí dech. V srpnu 1723 byl komplex slavnostně zprovozněn. Tou dobou se v něm kromě několika desítek dřevěných galerií a pavilonů nacházelo několik fontán (Velká kaskáda ještě nebyla obložena mramorem), prokopán byl i mořský kanál.
Několik let po smrti Petra I. upadl Peterhof v zapomnění a nový impulz dala dostavbě komplexu až carevna Anna Ivanovna roku 1730. Definitivní podobu pak získala palácová rezidence teprve za vlády Alžběty Petrovny, která dokončení svěřila architektu Rastrellimu. Ten ve 40. letech 18. stol. změnil původní petrovskou stavbu k nepoznání. Vytvořil velkolepý Velký palác, zformoval podobu Horního parku a vjezd do komplexu ozdobil monumentální barokní branou.
Místo pro výstavbu unikátního komplexu nevybral Petr Veliký náhodou. Při obhlídce terénu si totiž povšiml řady vodních zdrojů, které se doplňovaly díky podzemním pramenům. Vytvořením systému zásobování vodotrysků a fontán byl pověřen ruský odborník Vasilij Tuvolkov, který studoval v Holandsku a ve Francii. Ten nechal v létě 1721 vybudovat koryta a kanály, která samospádem napájela menší fontány v Horním parku. Mohutné vodotrysky v Dolním parku pak fungují na principu spojených nádob, zásobuje je totiž voda, která teče ze šestnáctimetrové výšky právě z nádrží umístěných v Horním parku. Systém napájení se do dnešních dní nezměnil a funguje takřka stejným způsobem jako v dobách panování Petra Velikého, tedy bez použití elektrické energie a čerpadel! Kopie tak v dokonalosti předstihla svůj vzor ve Versailles. Množství vody není totiž ničím omezeno, a může tak bez problémů zásobovat nenasytné fontány a vodotrysky. Ve Francii bylo zpočátku potřeba napájet fontány s pomocí složitých a nákladných vodovodních systémů…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 8/2018