Glendalough neboli Údolí dvou jezer je pro dnešní cestovatele místem odpočinku a klidného usebrání v obklopení majestátní přírodní krásy. Nad jedním ze zdejších jezer, ohraničených vrcholky Wicklowských hor,se nachází jeskyně, která zásadní měrou ovlivnila osudy celého údolí. V 6. století se zde totiž usadil k poustevnickému životu sv. Kevin, který je v pomyslném žebříčku oblíbenosti irských svatých mužů druhý, hned za sv. Patrikem. Kevinův příklad brzy inspiroval mnohé následovníky, a světec se tak z poustevníka nakonec stal zakladatelem kláštera.
Podobně jako Patrik, i Kevin je hrdinou mnoha legend. Připomeňme si alespoň tu, která se váže k založení kláštera, jehož pozůstatky patří spolu se zdejšími přírodními krásami k největším turistickým lákadlům Glendaloughu. Podle pověsti vládl nad Glendaloughem v 6. století pohanský panovník, jehož nejmilejším zvířetem byla husa. Opeřenci však s přibývajícími lety přestávala sloužit křídla a stále více chřadnul. Král proto nechal poslat pro sv. Kevina, aby mu pomohl husu vyléčit. Kevin souhlasil pod podmínkou, že za odměnu dostane veškerou půdu, kterou vyléčená husa obletí. Král ochotně kývl, neboť pták byl již velmi starý. Husa omlazená Kevinovým dotykem se prý však vznesla do oblak a obkroužila celé údolí, v němž Kevin později vybudoval svůj klášter. Při jeho stavbě mu údajně ztrpčoval život obrovský had, který vylézal z menšího, tzv. Dolního jezera. Kevin si nakonec s pomocí modliteb příšeru ochočil, a když se po nějaké době strávené v klášteře znovu vrátil k poustevnickému životu v jeskyni, odvedl si ji prý s sebou.
Vraťme se však do současnosti. Pomineme-li katedrálu sv. Petra a Pavla, jejíž historie sahá zhruba do 10. století a která dnes stojí v rozvalinách, je hlavní dominantou někdejšího kláštera více než třicet metrů vysoká válcová věž (Round Tower). Podobných věží se v Irsku dochovala celá řada (s dalšími se lze setkat například v Antrimu či Cashelu). Jejich irský název cloictheach odkazuje k funkci zvonice, svolávající obyvatele kláštera k modlitbám. Podle některých teorií však sloužily tyto věže také hlídkám k signalizaci blížícího se nebezpečí, které v době jejich budování často představovali loupeživí Vikingové. V případě přímého ohrožení mohly být použity také k uschování cenností a nakonec i jako poslední útočiště obyvatel kláštera. Jak se mohou návštěvníci Glendaloughu sami přesvědčit, dveře věže se nacházejí v několikametrové v…