Håholmen – ostrov posledního Vikinga

V zátoce Hustadvika leží malebný ostrov Håholmen. Již před čtyřmi staletími se na něm setkávali rybáři, aby odtud vyráželi na moře za úlovkem. Na ostrově se také zastavovali námořníci a obchodníci s rybami. Na začátku 18. století se rybářská vesnička na Håholmenu stala známou lovem tresek a jejich zpracováním.

Na ostrově tehdy žily nastálo čtyři rodiny, ale během rybářské sezony přibyly dvě až tři stovky dalších lidí. Muži ryby lovili, ženy a děti je nasolovaly a sušily a obchodní společnost z Kristiansundu je vyvážela do Španělska, Portugalska a dokonce až do Jižní Ameriky. Na ostrově fungovala pekárna, poštovní úřad, malý obchod, hostinec, ubytovna a lisovna na výrobu oleje z tresčích jater. Zatímco jedna strana desetiakrového ostrova patřila rybářům a jejich rušné práci, na druhé se v poklidu pásl dobytek z jediné zdejší farmy.

V roce 1879 se z Ameriky vrátil zlatokop Bård Bergseth. Na druhé straně oceánu se mu dařilo, a tak v Norsku koupil Håholmen. Byl vůbec prvním mužem, který vlastnil ostrov. Do roku 1934 ostrov obývali rybáři a produkce ryb trvala až do roku 1960. Poslední lidé se ale odstěhovali v roce 1975. To už moře brázdil Bårdův vnuk Ragnar Thorseth. Jako malý kluk hltal příběhy slavných vikingů, ve studentských letech četl příběhy norských polárníků a objevitelů Nansena, Amundsena a Heyerdahla. Dobrodružnou fázi svého života odstartoval v roce 1969 plavbou na člunu z Norska na Shetlandské ostrovy. V následujících letech se plavil ve vodách severního polárního moře, ke grónským břehům, po Amundsenových stopách podél pobřeží severní Evropy, do USA a na Špicberky. Vrcholnou plavbou se stala jeho cesta kolem světa na vikinském člunu Saga Siglar, replice skutečné, tisíc let staré obchodní lodi. Na cestu vyrazil s manželkou, dvěma syny a několika přáteli v roce 1983 a strávil na ní 26 měsíců. Ve všech přístavech ho lidé vítali s velkým obdivem. S obrovským nadšením sledovali plavbu všichni Norové, protože jim Ragnar Thorseth připomněl slavné časy vikingů, jejichž slávu a mořeplavecké umění šířil po světě.

V roce 1988 koupil dobrodruh se svou manželkou Kari zpět do rodinného vlastnictví Håholmen, kde tehdy stálo devět původních opuštěných rybářských domků. Manželé je začali upravovat pro turistické účely a následujícího roku otevřeli Håholmen Havstuer jako turistickou vesničku, zaměřenou na konferenční a incentivní cestovní ruch. Dnes již ostrov i hotel patří společnosti Classic Norway se sídlem v Molde. V pohodlných, stylově vybavených pokojích nabízí stovku lůžek, restauraci, bar i příjemné posezení pro pár lidí v rekonstruované pekárně. Typické norské dřevěné, většinou červeně natřené domky seskupené kolem malého přístaviště vytvářejí idylickou atmosféru. U přístavního mola kotví vikinský člun Kvitserk, jenž je replikou Saga Siglar. Hosté Håholmen Havstuer, ale i návštěvníci ostrova, se na lodi vydávají na výletní plavby po zátoce Hustadvika. Pobyt jim také zpestřují výlety na rychlém člunu, rybolov a procházky po ostrově.

Jedna z budov je věnována lodi Saga Siglar, jež se při plavbě Středozemním mořem u břehů Valencie spolu s lodí Osebergskipet v bouři potopila. Posádky vzala na palubu záchranná loď. Později bylo nalezeno skoro 400 trosek z lodi Siglar, jež Ragnar Thorseth sestavil dohromady. Spolu s filmy, fotografiemi, mnoha dalšími předměty a knihami, které o svých cestách po moři napsal, vyprávějí příběh jeho dobrodružného vikinského života.

Další články z vydání o Norsku zde