Hastings, oáza přímořského klidu

Přístavní městečko Hastings na jihovýchodním pobřeží Anglie znají dobře ti, kdo pozorně poslouchali při hodinách dějepisu, a to díky bitvě, jež se roku 1066 odehrála nedaleko odtud a výrazně změnila tvář ostrovního království. Normanský vévoda Vilém porazil krále Harolda, anglosaské království padlo. Pravidelní diváci televize si zase mohou Hastings pamatovat coby dějiště úspěšného britského detektivního seriálu Foylova válka. Právě Hastings bývá někdy označován – s trochou nadsázky – jako „rodiště“ televize, protože tu v letech 1922–1924 žil, pracoval a vynalézal její průkopník John Logie Baird.

„Vybudujte kamenný hrad v Hastingsu,“ zněl jeden z prvních rozkazů, který vydal Vilém Dobyvatel po své korunovaci ve Westminsterském opatství o Vánocích 1066. Z kdysi pyšného opevnění, připomínajícího středověký význam přístavu, dnes zbyly jen zříceniny. V ruiny se však hrad začal měnit již koncem 13. století, o sto let později byl zcela opuštěn. Turistickou atrakcí se stal až ve století devatenáctém. Nyní je jedinou připomínkou někdejší slávy Hastingsu, jednoho z měst historické konfederace Pěti přístavů (Cinque Ports) v Kentu a Sussexu.

V současnosti je tak spíše ospalejším přímořským letoviskem, které výrazněji ožívá vždy 14. října, ve výroční den bitvy, kdy se pořádají nejrůznější slavnosti a večer ozáří přístav ohňostroje. Nad ruinami hradu zavlaje Vilémova standarta. Kdo by však chtěl navštívit samotné bojiště, musí se vydat vlakem směrem na Londýn a vystoupit hned na první zastávce. Nelze se zmýlit, její jméno zní Battle… Střetnutí mezi Anglosasy a Normany tu však připomíná jen opatství, jež nechal založit Vilém na paměť svého vítězství.

Oproti konkurenčním oblíbeným letoviskům Brightonu nebo Eastbournu, která leží dále na západ a většinou bývají přeplněna návštěvníky, nabízí Hastings po většinu roku klid. Třeba příjemné procházky podél dlouhého pobřeží, kde lze spatřit i několik zbylých vysokých rybářských chat na opravu sítí. Či až na zábavní molo, bez nějž si nelze představit snad žádné anglické přímořské město. Nebo úzkými křivolakými uličkami starého města, kde inspektor Foyle honil za druhé světové války v televizním seriálu zločince. A komu by se nechtělo šlapat do dvou místních kopců, z nichž je nádherný výhled na přístav a moře, může využít hned dvou lanových drah, západní a východní. Byly postaveny již koncem 19. století a připomínají pražskou lanovku na Petřín. Jen jsou menší a kratší. Odměnou za případné zklamání z této technické památky pak budiž třeba ulehnutí do mechovitého anglického trávníku a ticho. Rušené jen hučením nedalekého moře…

Další články z vydání Anglii zde

Hastings