Holubí ostrov

Holubí ostrov vlastně vůbec ostrovem není. Od roku 1971 je totiž opět spojen s „pevninou“ ostrova Svatá Lucie. Podél spojnice vyrostly prosperující luxusní hotely, zatímco samotný Holubí ostrov je národním parkem, místem historického a kulturního významu číslo jedna. V jeho areálu se konají pravidelné oslavy Dne země, vánoční veselice a jazzový festival, v půvabném altánku obklopeném ruinami historických vojenských objektů si každý rok řeknou své „ano“ desítky párů z celého světa. Po většinu času tu ale vládne naprostý klid, jen občas rušený hlukem sekačky na trávu a ztišenými hlasy návštěvníků. Vzduchem se nese vůně rudého jasmínu a žár tropického slunce tiší stín kasií a brazilských dubů podél cest.

Samostatným ostrůvkem o délce asi 850 metrů a šířce 400 metrů se Holubí ostrov stal zhruba před 40 000 lety při silném sopečném výbuchu. Charakterizují jej dva vrcholky spojené sedlem, vysoký skalnatý útes na severu, příkrý a skalnatý svah se dvěma možnými přístavišti na straně západní a klidný přístav na jihovýchodním pobřeží. Ne náhodou se stal oblíbeným útočištěm pirátů a později důležitým strategickým bodem britské i americké armády.

Piráti měli Holubí ostrov v oblibě hned z několika důvodů. Jejich lodě tu mohly v klidu kotvit, z vyhlídkových bodů byli včas informováni o případných vetřelcích, a pokud se rozhodli zaútočit, vítr v zádech zvyšoval jejich rychlost a moment překvapení. Proslulý François Le Clerc, známý jako Dřevěná noha, odtud úspěšně napadl nejednu španělskou loď. Toto dramatické období si dnes lze živě představit ve chvílích, kdy u pláže na východní straně přistává replika pirátské lodě, proslavená svým vystoupením ve filmu Piráti z Karibiku. Iluze časové smyčky ale končí ve chvíli, kdy na břeh vyběhne kupa rozjařených dětí v honbě za klíčem k hodnotnému pokladu. Obvykle se jedná o poukázku na šperk určité hodnoty, který si rodiče později zcela prozaicky vyzvednou v jednom z obchůdků. Zdá se, že skutečné poklady piráti na ostrově nezanechali.

Mnohem důležitější roli než v pirátských šarvátkách sehrál ostrov v bojích na daleko vyšší úrovni – mezi evropskými mocnostmi. Půtky mezi Francouzi a Brity o Holubí ostrov v průběhu 18. století odrážejí historickou situaci celé oblasti. Roku 1779 vytvořil admirál Rodney námořní základnu v zátoce Gros Islet a Holubí o…