Jaké je to bydlet a žít v Paříži?

Už čtyři generace naší rodiny mají zkušenost z dlouholetými pobyty v Paříži, s tamním životem a bydlením.Na počátku dvacátých let 20. století se s vlnou vystěhovalců rozhodly odejít do Francie také rodiny mého budoucího otce i matky. V místech, kde stávala automobilka Citroen, vyrostly obytné domy plné zeleně Prvním bytem dědy z matčiny strany byla pařížská Passage Goix v 19. obvodu, vedle restaurace Au Lundi Midi. Před pár lety jsem se tam ze zvědavosti vypravil. Slepá ulice je obsazena moderními přistěhovalci – v 19. okrese prý žije asi 700 000 obyvatel arabského původu, většinou z Alžírska.
Malá zpustlá hospůdka tam stála jako kdysi, jen místo Čechů, Poláků a Slováků seděli kolem stolů starší Arabové a hráli karty. O tom, že za 80 let se příliš nezměnilo, svědčily malé byty v patrech bez koupelen a kuchyní, které i dnes mají vždy na odpočívadle mezi patry „turecký“ záchod. Vzpomínám si, jak mě jako malého kluka fascinovalo vyprávění babičky, když v našem pěkném pražském bytě snila o tom, jaké to bylo kdysi za jejího mládí v Paříži nádherné. Rodina otce měla malé česko-francouzské řeznictví a uzenářství s bytem těsně nad obchodem. Dvě malé místnosti, kam se slunce dostalo jen chvíli přes poledne, byly i tak mnohem lepší než to, jak vypadal život na Kladensku před vystěhováním.
V době studií na konci 60. let jsem bydlel v 15. obvodu, který je považován za jeden z těch lepších. V posledních 30 letech se celý tak proměnil, že je k nepoznání. Podél Seiny se tyčí od Eiffelovy věže na jih výškové kancelářské a obytné budovy Beau Grenelle, a na místě, kde ještě na konci 60. let stála před stěhováním z města automobilka Citroen, jsou dnes parky, obytné bloky, sídla společností, a také jedna z nejmodernějších a největších nemocnic v Evropě. Co ale nejvíce překvapuje, když člověk prochází kteroukoli část rychle se měnící Paříže, je tempo, jakým přibývá zeleně. Právě například v 15. obvodu vznikl v části bývalé továrny park s malou botanickou zahradou s tropickými plodinami, velkými vodními plochami, vodopády a vodotrysky, kde se všude mohou děti i dospělí v parných dnech osvěžit ve vodě, nebo si jen tak na trávě udělat piknik a užívat vodní podívané…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 10/20003

Další informace o Francii naleznet zde: http://www.sopka.cz