Jedinečný panenský ostrov Karpathos

Egejské moře je plné nádherných ostrovů. Patří k nim i Karpathos ležící na půl cesty mezi Krétou a Rhodem v souostroví Dodekanés. Na pohled malý, nevýrazný ostrov v sobě skrývá mnohá tajemství. Jeho jedinečnost spočívá v tom, že není dosud příliš známý, a zůstal proto dosud ušetřen masové turistiky.

Člověk by si skoro myslel, že se božská Afrodíté nezrodila na Kypru, ale právě zde. Karpathos si zachoval nejen divokou, panenskou přírodu s vysokými horami (Kali Limni 1215 m), krásnými plážemi a křišťálově průzračným mořem, ale v mnoha vesničkách na kopcích také osobité zvyky a tradice. Udržují se zde z pokolení na pokolení a jsou žijícím dědictvím ostrovního způsobu života z minulých dob. Nejlepším důkazem je dlouhá léta izolovaná vesnička Olympos. Ženy oblečené v tradičních krojích tu sedí ve stínu starých úzkých uliček a spokojeně vyšívají, zatímco staré babky vybírají z kamenné pece čerstvý voňavý chléb. Jedinečná atmosféra, z níž dýchá duch minulosti. Stačí si jen přivonět a člověk se hned ocitne mimo realitu.

Život ostrovanů je plný kontrastů. Na jedné straně osamělé vesničky obklopené horami, na druhé přímořská střediska s krásnými plážemi, bary a restauracemi. Díky této kombinaci si zde každý najde to své – odpočinek na pláži, sportovní aktivity (hlavně windsurfing v jižní části ostrova) nebo poznávání vnitrozemí. Stačí si půjčit auto a rázem se otevře cesta k neopakovatelným výhledům na malebnou krajinu s borovými lesy, olivovými a citrusovými háji, modravým horizontem moře se skalnatými břehy, které dokonale doplňují malé, půvabné kaple s typicky řeckou architekturou.

Krásné pláže jsou samozřejmě největším lákadlem ostrova. K vyhledávaným patří Kato Lakka, Kyra Panagia, Achata a pochopitelně také všechny v okolí hlavního města, které se jmenuje stejně jako ostrov, ale mnozí mu pořád říkají postaru Pigadia. Zářivým klenotem na karpathském plážovém náhrdelníku je Apella, vyhlášená v roce 2003 nejkrásnější pláží Evropy. Křišťálově čistá voda a zelené svahy kolem vyvolávají dojem, jako by se člověk ocitl na nějakém tropickém ostrově v Karibiku. Bohatý podmořský život řadí navíc ostrov mezi nejlepší místa na šnorchlování v celém Středomoří. Skrytých a opuštěných pláži je na ostrově dostatek i během hlavní sezony. Čím dál se dostaneme od ruchu města, tím více procítíme volnost krajiny, kde má příroda převahu nad lidmi.

Karpathští Řekové se dají rozdělit na dvě skupiny. Do první patří lidé, kteří na ostrově zapustili kořeny a nikdy odtud nevycestovali, nebo jen v omezené míře. Jsou to skuteční patrioti, velice hrdí na svůj ostrov, na který nedají dopustit. Stále u nich platí „host do domu, pán do domu“. Rádi vás pohostí domácími koláčky s kávou nebo talířem čerstvých fíků. Během chvíle vás nakazí středomořským vnímáním času. Co se dá udělat dnes, odložme na zítra. V komunikaci se odrážejí jejich vášnivost a temperament, působí neobyčejně…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Řecké ostrovy