Karlova Studánka

Na východním svahu Hrubého Jeseníku, v horských lesích, kde pryskyřicí voní nejčistší vzduch v republice, v hluboce zaříznutém údolí Bílé Opavy, kde vyvěrají četné minerální prameny, leží studánka zdraví a radosti. Zdraví vracejí čisté přírodní zdroje a radost poskytuje okolní krásná příroda.

Karlova Studánka, jak ji známe dnes, je nevelká svažitá obec s lázeňskými budovami rozptýlenými na loučkách, podél cest i uprostřed parků. Bílá Opava, jedna ze zdrojnic řeky Opavy, je zde, nedaleko od svého pramenu, pouze malým, čistým potokem, který svižně protéká celým lázeňským parkem, a dokonce si i poskočí na umělém vodopádku. K zajímavostem lázeňského areálu patří i malé geologické muzeum pod širým nebem, kde jsou shromážděny vzorky hornin, které budují Hrubý Jeseník. Mnohé pěkně opracované balvany pocházejí z nedalekého koryta Bílé Opavy.

Horské lázně jsou na první pohled nápadné dřevěnou architekturou, ovlivněnou jak místní lidovou tradicí, kdy základem domu bylo zděné kamenné přízemí a dřevená patrová nástavba, tak i empírem z přelomu 18. a 19. století, kdy většina historických budov vznikala. Temně hnědé lázeňské domy odlehčené štíty, věžičkami a sloupy jsou pro Karlovu Studánku typické a mezi našimi lázněmi zcela ojedinělé.

Ze všech zdejších lázeňských zařízení je patrně nejnavštěvovanější malý okrouhlý Pitný pavilon s věžičkou a stále štědrým pramenem. Denně se v něm zastavují lázeňští hosté i turisté a mnozí si lahodnou kyselku odvážejí ve velkém balení domů.

Skutečnou radost z vody a pohybu však nabízí ojedinělý krytý bazén s ohřívanou minerální vodou, kterou oživují vodoléčebné masážní proudy, trysky, chrliče, několik dnových bubladel na způsob whirlpoolu a proudy vzduchových perliček. Měnící se barvy dnového osvětlení a citlivě upravený interiér bazénu esteticky umocňují příjemné tělesné prožitky v teplé, neklidné vodě. Odpočinek v různých typech saun pak tento velký relaxační zážitek ukončuje. Bazén je přístupný i turistům či náhodným návštěvníkům lázní a měl by si ho dopřát, kdo v Karlově Studánce nebo blízkém okolí nocuje. Po dlouhé horské túře či po dnu stráveném lyžováním je pobyt v bazénu tou nejhod…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Jeseníky

Karlova Studánka