Klášter Sant Pere de Casseres

Svět klášterů

La Moreneta, matka Boží z Montserratu, sedí na vyvýšené lavici v místnůstce za hlavním oltářem a na klíně drží malého spasitele. Blahosklonně shlíží na unavené věřící, kteří právě vystáli několikahodinovou frontu, aby jí mohli přes sklo vitríny zblízka pohlédnout do tváře a v rychlosti se k ní pomodlit.

Postavy Panny Marie i Jezulátka jsou ze dřeva a pozlacené, s výjimkou tváří a rukou. Ty mají nahnědlou, tmavou barvu, prý za ta dlouhá léta, kdy byly vystaveny dýmu svíček. Panně Montserratské se tak s láskou říká la Moreneta, černá madona. Soška je velmi ceněna pro svou náboženskou i uměleckou hodnotu. Měří necelý metr a v souladu s románským stylem je štíhlé postavy a jemného výrazu. Oděna je v tunice, přes niž splývá zlacený plášť. V pravé ruce drží kouli představující vesmír, která částečně vystupuje výřezem ve skle do prostoru. Je to jediná část sošky, které se věřící mohou fyzicky dotknout.

Klášter Montserrat
Klášter Montserrat

Soška Panny Montserratské byla v těchto končinách uctívána od konce 9. stol. Podle legendy ji objevilo několik pasáčků v jeskyni, nad kterou zaznívaly andělské zpěvy a kde Moreneta ležela obestřena záhadným jasem. Na příkaz biskupa měla být přenesena do katedrály v Manrese, ale po cestě prý ztěžkla natolik, že se ji sotva podařilo uložit v nejbližší poustevně. Na vyšších místech to pochopili jako znamení, že má zůstat na svém místě. V poustevně byla střežena až do počátku 12. stol., než byl v montserratské skále postaven benediktinský klášter.

Ten se díky Panně Montserratské stal proslulou svatyní, ke které směřovaly proudy poutníků a s nimi nemalé dary a almužny. Klášter se pomalu rozrůstal a nabýval na významu. Na přelomu 12. a 13. stol. byl v jeho těsné blízkosti postaven románský kostel a z tohoto období také pochází kopie sošky, která je dnes uctívána. Když se počet benediktínských mnichů ustálil na dvanácti, mohl být Montserrat jmenován opatstvím.

Montserratský chlapecký sbor Escolania
Montserratský chlapecký sbor Escolania patří k nejstarším v Evropě, první dochovaná zmínka o něm pochází už z roku 1307. Kromě prázdnin a sobot vystupuje sbor jednou či dvakrát skoro každý den během bohoslužeb v klášterní bazilice

Montserratská svatyně, spolu s dalšími jako Torreciudad, El Pilar, Meritxell a Lourdy, se stala součástí mariánské stezky, kterou kromě samotného mariánského kultu charakterizuje rozsáhlé kulturní a přírodní bohatství. Poutníka ohromí už jen zubatá silueta montserratských hor, rostoucí jakoby na povel z okolní krajiny. A zcela jednoznačně mu objasní latinský původ jména Montserrat, složeného ze slov „hora“ a „pila“.

Ke klášteru je nutno buď dokličkovat po silnici BP-1121 anebo v Monistrolu nasednout do tzv. zipu, vlakové soupravy katalánských železnic. Od roku 1930 je také možno překonat posledních 1350 m vzdušnou čarou v lanovce. Půvabné retro kabinky, natřené kanárkově žlutou barvou, vyjíždějí každých 15 minut.

Křížová chodba konventu Sant Cugat patří ke šperkům katalánské románské klášterní architektury
Křížová chodba konventu Sant Cugat patří ke šperkům katalánské románské klášterní architektury

Rozlehlý několikapatrový klášter a bazilika se tisknou k našedlým skalám, v blízkosti stojí další budovy, které přibyly s rozvojem turistiky, mezi nimi muzeum, restaurace, obchůdky a ubytovací prostory.

Samotný klášter musel být kompletně opraven poté, co byl na počátku 19. stol. dvakrát vypálen a vyrabován napoleonskými hordami. V oněch pohnutých dobách z něj zůstaly pouhé zdi a ztratily se mnohé z jeho pokladů. Od té doby se tu ale řádový život znovu ustálil a také rozrostl. Současná mnišská komu…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Provincie Barcelona

klášter Montserrat