Milovníci adrenalinových sportů jsou v Kostarice správně. Rafting, létání na laně nad korunami stromů, slaňování podél vodopádů a surfování jsou jedny z nejoblíbenějších aktivit, za kterými se sem sjíždějí odvážlivci z celého světa.
Asi 60 km východně od San José teče řeka Pacuare, kterou časopis National Geographic zařadil mezi pět nejlepších řek pro rafting na světě. Zahrnuje úseky s obtížností od trojky až po nejvyšší pětku, kde už peřeje nabírají opravdu na rychlosti. Ačkoliv se sjezd Pacuare doporučuje spíše zkušenějším sportovcům, řeku úspěšně sjeli i naprostí nováčci, a nejeden z nich tak pro sebe objevil nový koníček. V období dešťů od července do října je řeka mnohem divočejší než po zbytek roku. Místní agentury organizují plavby se zkušenými průvodci, kteří mívají na kontě více než tisíc sjezdů. Před vyplutím vysvětlí obstojnou angličtinou základní povely jako třeba „lehnout do lodě“ nebo „zvednout pádla“ a během sjezdu je také včas zakřičí. Přesto se občas ozve „člověk přes palubu“, ale průvodce pro odpadlíka bleskurychle skočí. Rafty doprovází skupina profesionálních kajakářů připravených kdykoliv zakročit, ale také pořídit nezapomenutelné fotografie. Adrenalinové pocity na divokých peřejí střídají ohromující pohledy na okolní vodopády padající do řeky, bujnou vegetaci, skalní stěny a zelené kaňony. Sem tam se ve větvích stromů mihne nosál a na břehu se vyhřívají leguáni. Sjezd 26 km dlouhého úseku trvá přibližně tři hodiny. V polovině plavby průvodci připraví piknik s pokrmy servírovanými na otočených raftech.
Zkušení raftaři se také vydávají na nedaleké divoké vody řeky Reventazón s obtížností úseků od jedničky do pětky. Komerční plavby zde ale probíhají v úsecích Florida a Carmen s maximální obtížností tři, takže se hodí i pro začátečníky. Ještě mírnější peřeje nabízí řeka Sarapiquí, která je perfektní i pro nezkušené kajakáře.
Ziplinové dráhy nad korunami stromů
Prohlédnout si Kostariku z ptačí perspektivy je možné i jinak než z letadla či záběrů z dronu. Létat desítky metrů nad korunami stromů a rozlehlými údolími umožňují ziplinové dráhy, v Kostarice známé také jako canopy, tedy kladky zavěšené na ocelových lanech natažených mezi stromy. Atrakce vznikla v 80. letech minulého století v mlžném lese Monteverde díky přírodovědcům, kteří se pomocí kladek pohybovali mezi stromy a zkoumali život v jejich korunách. Od vědy už zbýval jen krok k zábavě a výdělečnému byznysu. V Monteverde v parku Selvatura se nachází nejdelší ziplinová dráha v zemi. O tom, že právě Kostarika je kolébkou této adrenalinové zábavy, svědčí i fakt, že aktuálně nejdelší ziplinovou dráhu světa ve Spojených arabských emirátech stavěli právě Kostaričané.
Instruktoři před výpravou vysvětlí základní bezpečnostní pokyny především ohledně brzdění před cílem. V každé cílové stanici stojí instruktor, který dohlíží na hladký dojezd a odpojí karabinu od lana. Létání nad korunami stromů v Monteverde trvá přibližně dvě hodiny. Nejsilnějším zážitkem je přelet ve více než stometrové výšce nad údolím po přibližně kilometr dlouhém laně v pozici „na supermana“. Ti odvážnější mohou okruh zakončit na atrakci Tarzan Swing seskokem po nohou na laně ze zhruba 40 m vysoké plošiny.
Skvělý zážitek nabízí také ziplinová dráha v okolí vulkánu Arenal nebo v blízkosti národního parku Manuel Antonio na tichomořském pobřeží, ale i desítky dalších na nejrůznějších místech po celé zemi.
Canyoning mezi vodopády
Velkou dávku adrenalinu z těla uvolňuje canyoning, slaňování vysokých skalních stěn kaňonů a soutěsek v blízkosti fascinujících vodopádů. Mnozí turisté, kteří sport znají třeba z rakouských Alp, se shodnou, že kostarická verze canyoningu je mnohonásobně extrémnější. Například jeden z okruhů u vulkánu Arenal začíná u téměř 50 m hlubokého kaňonu. Průvodci před zahájením důkladně vysvětlí zásadní techniky slaňování a bezpečnostní postupy. Sestupy všech odvážlivců také pečlivě kontrolují. Slaňování podél vodopádů se střídá se skoky do vody a broděním řek. Je to zkrátka originální způsob, jak zažít okolní divokou přírodu na vlastní kůži. Pozor, průvodci při slaňování pořizují fotografie a výrazy účastníků bývají někdy opravdu zajímavé…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Kostarika