Kouzelné irské vodní cesty

Irsko je ostrov a jinak než přes vodu se tam nedostanete – tedy buď letadlem nebo po staru lodí. Ale i po přistání můžete pokračovat v objevování Irska po vodě na najatém člunu po vnitrozemských vodních cestách. Nepotřebujete žádný průkaz. Při převzetí člunu dostanete krátké školení a za pár hodin se můžete vydat na tu nejbáječnější dovolenou.

Člun připlouvá pomalu k molu, otáčí se a posádka se chystá vyskočit na břeh a upevnit lana. Perfektní přistání a za tři minuty je člun pevně upoután k molu. A večeře se může nosit na stůl.

Jsme v půli čtrnáctidenní plavby po řece Shannon a jezeru Lough Erne. Ještě před týdnem byla naše čtyřčlenná rodina úplnými nováčky, kteří v životě nekormidlovali loď, dnes ale nemáme s řízením svého plovoucího domova žádné potíže. Všichni jsme šťastní a v naprosté pohodě. Minulý týden jsme byli na řece Shannon a podívali jsme se také na některé její přítoky a jezera v okolí. Plavba po široké Shannon byla snadná, větším dobrodružstvím byla úzká říčka Camlin. Ale ani tam nebyla loď v protisměru problémem. Plavba po irských vodních cestách je tak jednoduchá, že i dvanáctiletý Jonas bez problému kormidloval velký člun i v úzkém korytě.

Čluny nejsou příliš rychlé, jejich maximální rychlost je 12 km/h, a navíc Shannon a Erne jsou klidné a dobře značené vody. Dokonce i děti mohou být pod dohledem u kormidla, což svědčí o tom, jak snadno se čluny ovládají. Stačí jen několikahodinové školení, krátká projížďka se zkušeným lodníkem z přístavu a můžete se vydat na cestu se svým novým plovoucím domovem.

Samozřejmě zprvu bude přistávání a odplouvání působit trochu problémy, ale za pár dní si zvyknete a bude to pro vás hračka. Plavbu Irskem si zamilujete. Jste stále uprostřed přírody, kolem vás plavou labutě a lo…