Královská rodina

Jeho otec se králem nikdy nestal, protože republikány byl odvolán už král předchozí, Don Alfonso XIII., tedy dědeček Juana Carlose. Za druhé světové války se královská rodina přestěhovala do Portugalska. Po maturitě, kterou složil mladý princ v Madridu, začal studovat na školách vojenských, kde získal četné hodnosti pro velení vojska pozemního, letectva i námořnictva. Potom si ještě doplnil vzdělání studiem práv, politologie, ekonomiky a finančnictví. To všechno bylo ještě v době, kdy v čele státu stál generál Franco.
Když Juan Carlos potkal řeckou princeznu Sofii, byla to prý láska na první pohled. Proti nebyly ani dynastické zájmy, a tak se v květnu roku 1962 mladý Juan Carlos se stejně starou princeznou Sofií oženil. Také ona pocházela z jednoho z nejstarších evropských královských rodů a i její rodina musela opustit za druhé světové války vlast. Princezna proto žila střídavě v Egyptě a Jižní Africe. Pak studovala archeologii a hudbu v Athénách a v Německu. Svatba se konala v Athénách a novomanželé se potom usadili v Madridu. Již rok po svatbě se narodila princezna Elena, v roce 1965 princezna Cristina a konečně v lednu roku 1968 přišel na svět mužský dědic trůnu, princ Filip.
V roce 1969 se generál Franco rozhodl oficiálně potvrdit jako svého nástupce v čele španělského státu třicetiletého prince Juana Carlose. Ten však byl prohlášen králem až po diktátorově smrti v roce 1975. Při svém prvním inauguračním projevu král Juan Carlos prohlásil, že jeho hlavním úkolem je obnovit v zemi demokracii a stát se skutečným králem všech Španělů…

Úplné znění článku naleznete v časopise Země světa č. 2/2003

Další informace o Španělsku naleznet zde: http://www.sopka.cz

Shopping Cart