Krkonošské výšlapy

Jakmile na horách roztaje sníh a Krakonošovo království se představí ve své letní kráse, pak je ta nejlepší chvíle vyrazit do Krkonoš na kole a obdivovat rozkvetlé horské louky, tmavě zelené kleče a tajemná rašeliniště z cyklistického sedla.

Vzhledem k horskému terénu s výraznými výškovými rozdíly patří zdejší trasy k těm náročnějším a vyžadují už nějaké cyklistické zkušenosti a dobrou fyzickou kondici. Pro méně otřelé cyklisty a pro rodiny s dětmi je určitě lepší vyrazit do rovinatějších oblastí Podkrkonoší nebo nedalekého Českého ráje, kde si vystačíte i se silničním kolem. Naopak na trasy vedoucí po hřebenech Krkonoš se rozhodně nevydávejte bez kvalitního horského nebo trekingového kola. Čekají vás náročné výšlapy, které se zákonitě střídají s prudkými sjezdy do horských údolí. Značná fyzická námaha je po zásluze odměněna jedinečnými výhledy z vrcholů nebo úbočí hor. Pokud jste spíš rekreační cyklista, ale nechcete o tyto zážitky přijít, můžete využít kratších cykloturistických okruhů (např. na Černé hoře), lanovek a cyklobusů – tak máte jedinečnou šanci nejezdit na kole do kopce.

Dřevěné tabulky, jimiž byly dříve v Krkonoších cyklotrasy značeny, nahradily známé žluté směrovky. Správa KRNAP povoluje návštěvníkům jezdit na kolech pouze na silnicích, místních komunikacích a cestách, které k cyklistice vyznačila. Ty jsou soustředěné převážně do podhůří a do okolí turistických center. Do nejvíce chráněných částí národního parku je vjezd cyklistům zakázán.

I přes tato pochopitelná omezení Krkonoše nabízí téměř 400 km cyklotras. V cykloturistické mapě našich nejvyšších hor je vyznačeno 27 různých tras. Hlavní trasa 1A spojuje Harrachov a Žacléř v délce 71 km. V letním období jezdí po Krkonoších turistické autobusy, které převážejí cyklistům i kola. V červnu a v září se můžete svézt pouze o víkendech, v červenci a srpnu pak každý den, a to na různých trasách: z Jilemnice do Horních Míseček, ze Špindlerova Mlýna do Vrchlabí, ze Žacléře do Trutnova, z Lánova do Velké Úpy aj. Vyrazit do Krkonoš můžete i bez vlastního bicyklu – půjčovny kol jsou ve Špindlerově Mlýně, Vrchlabí, na Benecku, v Harrachově a na mnoha dalších místech.

A kam se tedy rozjet na kole po Krkonoších? Tady je několik tipů:

Celou cestu z kopce (asi 25 km) pojedete, když se vydáte na kole po lyžařských trasách v okolí Špindlerova Mlýna a Benecka. Sedačkovou lanovkou se vyvezete ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. Od horní stanice sjedete po cyklotrase KRNAP č. 13A na Masarykovu silnici. Dáte se vlevo, po cyklotrase 13 sjedete do Horních Míseček. Po dvanáctce projedete pod Harrachovou skálou a nad Krausovými boudami. U Třídomí se dostanete na č. 11 a na Rovince na cyklotrasu 10, po které projedete Benecko i malebnou krkonošskou obec Horní Štěpanice. Na silnici pod ní opustíte desítku a dáte se vlevo. Projedete Dolními Štěpanicemi a u Hrabačova se chytnete cyklotrasy KČT č. 22, která vás dovede na náměstí v Jilemnici.

Dalším tipem je 27km trasa na Krakonošovu snídani a k Mumlavskému vodopádu. Z Harrachova se dejte po Nové Janově cestě a vystoupejte k Janově skále, skalnímu výchozu v nadmořské výšce 1000 m s dalekým rozhledem na Krkonoše a do Polska. Dalším bodem na cestě je rozcestí Studenov, odkud vystoupejte na rozcestí Ručičky. Ani tady však není všemu stoupání konec – ke křižovatce Tří cest musíte jet do kopce další 2 km. Asfaltová cesta se poté změní v tzv. Kládovou cestu. – název napovídá, co vás čeká. Za neustálého drncání objedete masiv hory Plešivce a dorazíte na Krakonošovu snídani. Poté vás čeká zasloužený závěrečný sedmikilometrový sjezd kolem říčky Mumlavy do Harrachova. Nezapomeňte zabrzdit u Mumlavského vodopádu.

Těm, kteří si do tak vysokých nadmořských výšek netroufají, doporučuji 35km výlet mírnějším terénem v Podkrkonoší kolem Příchovic. Z Příchovic sjíždějte střídavě lesem a loukami až k Šulíkově skále. Přes Šumburk nad Desnou a Zlatou Olešnici dojedete k hradu Navarov, který stojí vysoko nad řekou Kamenicí. Dále přes Jesenný, odkud budete stoupat přes Koutsko a Roztoky u Semil do Vysokého nad Jizerou. Kousek za městem se otvírá nádherný pohled na Krkonoše. Dva kilometry před Sklenařicemi, známými pěstováním vysockého zelí, se napojte na žlutou turistickou značku. Ta vás dovede k chatě Hvězda, jež stojí nedaleko rozhledny Štěpánka. Cestu zakončí prudký sjezd zpátky do Příchovic.

A až zdárně dorazíte do cíle, nezapomeňte poděkovat Krakonošovi, že vás nechal projet se po svém revíru a neposlal na vás melžnou žínku ani jiné své pomocníky…

Další články z vydání o Krkonoších zde