Kuba je proslulá především jako ostrov pláží. Když ale porovnáme jejich délku s celkovou délkou pobřeží, zjistíme, že pláže tvoří jen malou část, a to i v případě, když započítáme také četné písčité „cayos“ zejména u severního pobřeží, které byly donedávna normálním smrtelníkům nepřístupné.
Většinu pobřeží Kuby tvoří z moře vyzdvižené, několik metrů vysoké odumřelé korálové útesy. Mořská eroze je rozrušila do škrapovitých útvarů zvaných dientes de perro (psí zuby). Přestože voda je pro nás v kubánských mořích teplá po celý rok, Kubánci se koupou jen v létě, tj. v období dešťů, kdy přes den panují velká horka, ale v podvečer přichází prudký déšť. Pro zahraniční návštěvníky je ideální zbytek roku, zejména naše zima, kdy je na Kubě velmi příjemně a neprší (s výjimkou občas přecházejících studených front).
Jedničkou mezi kubánskými plážemi je samozřejmě Varadero na poloostrově Hicacos dlouhém přes 20 km a v nejširším místě širokém pouhých 1200 m. Dnes je Hicacos vlastně ostrovem, protože od pevniny ho dělí uměle prokopaný průplav Kawama. Pláže jsou na obou stranách poloostrova, lepší jsou ty na severozápadním pobřeží. Nejblíže k pevnině leží město Varadero s nejstaršími hotely. Pak následují novější hotely a golfové hřiště s proslulou restaurací Xana…
Další články z vydání o Kubě naleznete zde