Kubánské pláže

Většinu pobřeží Kuby tvoří z moře vyzdvižené, několik metrů vysoké odumřelé korálové útesy. Mořská eroze je rozrušila do škrapovitých útvarů zvaných dientes de perro (psí zuby). Přestože voda je pro nás v kubánských mořích teplá po celý rok, Kubánci se koupou jen v létě, tj. v období dešťů, kdy přes den panují velká horka, ale v podvečer přichází prudký déšť. Pro zahraniční návštěvníky je ideální zbytek roku, zejména naše zima, kdy je na Kubě velmi příjemně a neprší (s výjimkou občas přecházejících studených front).
Jedničkou mezi kubánskými plážemi je samozřejmě Varadero na poloostrově Hicacos dlouhém přes 20 km a v nejširším místě širokém pouhých 1200 m. Dnes je Hicacos vlastně ostrovem, protože od pevniny ho dělí uměle prokopaný průplav Kawama. Pláže jsou na obou stranách poloostrova, lepší jsou ty na severozápadním pobřeží. Nejblíže k pevnině leží město Varadero s nejstaršími hotely. Pak následují novější hotely a golfové hřiště s proslulou restaurací Xanadú, umístěnou ve stejnojmenném paláci amerického multimilionáře Irénée Du Pont. V nejzazší části poloostrova se rozkládá přírodní rezervace o rozloze něco přes 3 km2, s jezerem Mangón, kolem něhož žije více než 30 druhů ptáků a také četní plazi, jeskyní Ambrosio a pozůstatky solivaru La Calavera (Lebka), jednoho z prvních, který španělští kolonizátoři postavili v Novém světě.
Od konce 90. let 20. stol. se začíná rozvíjet turistika v souostroví Sabana-Camagüey. Jde o 475 km dlouhý pás celkem 2517 drobných ostrůvků zvaných cayos (angl. keys), který se táhne od Varadera až po zátoku Nuevitas. Dříve to bylo vojenské území, kam z obav před emigrací mohli na zvláštní povolení pouze prověření rybáři a také komunističtí funkcionáři, kteří se tam jezdili koupat a také chytat ryby. Nejvíce hotelů vzniklo v západní části souostroví, především na ostrůvcích Jardínes del Rey (Královy zahrady), kam mj. patří Cayo Coco (spojený s pevninou umělou hrází dlouhou 27 km), Cayo Romano a Cayo Guillermo. O tom, jak sem za druhé světové války pronikaly z Bahamského průlivu severně odtud německé ponorky, se lze dočíst v Hemingwayově románu Ostrovy uprostřed proudu…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 8/2017

Shopping Cart