Světový pohár ve skocích na lyžích končí každý rok v březnu v Holmenkollenu. Desetitisíce fanoušků s norskými vlajkami se v tento den vypravují na kopec nad Oslem, aby povzbudili všechny závodníky bez výjimky. Norové, velcí milovníci lyžování, považují Den Holmenkollenu neboli Holmenkolldagen za národní svátek.
Lyžařské eldorádo mají obyvatelé norské metropole doslova za humny, metrem se z centra města dostanou na Holmenkollen během půlhodinky. Z nulové nadmořské výšky je vyveze bezmála o 500 metrů výš, a když vystoupí na konečné stanici Frognerseteren, ocitnou se přímo v lese, kde je čekají kilometry zčásti osvětlených běžeckých tratí. Když na jaře sníh roztaje, vymění běžky za kola, kolečkové lyže nebo pohodlné boty vhodné pro rekreační běhání, a tak je zde pořád živo.
Holmenkollen je ale pojmem především ve světě skoků na lyžích. První můstek z dřevěných latěk a větví pokrytých sněhem tady stál již v roce 1892. K vítězství tenkrát stačil skok dlouhý 21,5 m, už tehdy ho ale sledovalo víc než 10 000 diváků. První skokanská věž vyrostla v roce 1927, obrovskou proměnu zažil areál před zimní olympiádou v Oslo v roce 1952, kdy přibyla tribuna pro diváky, věž pro rozhodčí a lanovka pro závodníky. Můstek v dalších letech prošel mnoha přestavbami, naposledy při oslavě svých 100. narozenin. Norové si svůj legendární skokanský ráj hýčkají, neustále zdokonalují a přestavují. Před nadcházejícím mistrovstvím světa v lyžování to vzali opravdu z gruntu, olympijský můstek strhli a na jeho místě realizovali futuristický projekt, který nijak nezaostává za jinými moderními stavbami, jež se v Norsku v poslední době objevily.
Elegantně zvlněná ocelová konstrukce můstku se v souladu s moderními trendy zvedá k nebi, aniž by ji podpíral obvyklý pilíř, se zemí je spojena jen při základně. Závodníci doskočí do jakýchsi otevřených dlaní, betonového kotle osazeného tribunami pro 43 tisíc diváků. Průhledné stěny můstku mají chránit skokany před nepříjemnými poryvy větru, jimiž je Holmenkollen, stojící na vrcholu kopce, pověstný.
Holmekollen přitahuje nejen v době skokanských závodů, ale díky své proslulosti se stal nejnavštěvovanějším místem v celém Norsku, které každý rok uvítá milion turistů. Na vrcholek skokanského můstku se dostanou, stejně jako závodníci, šikmým výtahem vedeným pod nájezdovou dráhou. Z prosklené vyhlídky se jim otevře rozhled na sever, na zalesněnou krajinu Nordmarky s mnoha jezery a také stezkami pro běžkaře a cyklisty. Na opačné straně se jim zatočí hlava při pohledu na nájezdovou dráhu, jež se jim ztrácí pod nohama a mizí kdesi dole v doskočišti. Když ale oči pozvednou, uvidí norské hlavní město a malebný Oslofjord tak, jako závodníci, když se chystají k rozjezdu.
Expozice zdejšího lyžařského muzea, nejstaršího na světě (založeno bylo v roce 1923), dokumentuje vývoj běžeckých i skokanských lyží, a to od nejstarších, zobrazených na skalních rytinách, přes lyže z časů Vikingů až po současné špičkové modely. Věnuje se také olympiádám v Lillehammeru v roce 1994 a v Oslu v roce 1952. Zvláštní postavení mají ve sbírkách dokumenty, které se vztahující k norské královské rodině, jež stejně jako všichni Norové patří k zaníceným lyžařským fandům. Krále Olafa V. na běžkách zpodobňuje bronzová socha, umístěná pod skokanským můstkem.
Letos čeká Holmenkollen opravdový svátek lyžování – mistrovství světa v klasických lyžařských disciplínách. Norskou metropoli ovládne od 24. února do 6. března 2011.
Další články z vydání o Norsku zde