V té době už znali zprávu o nejbohatším diamantovém nalezišti ve všech koutech naší planety. Během několika let tu tisíce párů rukou hnaných diamantovou posedlostí vyhloubily největší důlní dílo, jaké kdy vytvořila pouhá lidská síla, a dolu se začalo říkat novým jménem– Big Hole – Velká díra.
První diamanty
Když roku 1815 Britové definitivně převzali Kapskou kolonii od Nizozemců, nezdálo se, že Spojené království udělalo nějaké terno. Pouze strategické důvody mohly být omluvou pro anexi území, převážně tvořeného suchou náhorní plošinou Karoo, velmi řídce osídlenou búrskými farmáři, kteří navíc nebyli ani v nejmenším přátelsky nakloněni britské správě.
Kolonie od počátku zatěžovala rozpočet Velké Britanie, neboť správa obrovského území a vojenská ochrana východního pohraničí proti okolním černošským kmenům i později vzniklým búrským republikám si vyžadovala obrovské finanční prostředky.V druhé polovině století zadluženost dosáhla vrcholu a ministerstvo pro kolonie začalo dokonce uvažovat o stažení jednotek a vytvoření nějakého druhu samosprávy. Tehdy však došlo k události, jež začala velmi nenápadně, ale naprosto změnila celou koncepci britské politiky v jižní Africe.
Roku 1867 našel patnáctiletý farmářský synek Erasmus Jacobs z farmy de Kalk na břehu řeky Orange průhledný nažloutlý kamínek, který přinesl své mladší sestře na hraní. Doma u Jacobsů si neobvyklé hračky povšiml farmář z nedalekého Hopetownu Schalk van Niekerk, jenž si kámen vyžádal a dal ho k posouzení odborníkům. Ukázalo se, že jde o diamant o váze 21,75 karátu a hodnotě 500 liber šterlinků. Na událost ale všichni časem zapomněli a celé dva roky se nic nedělo. Kdo však nezapomněl, byl Schalk van Niekerk. V březnu 1869 se dozvěděl o jiném kamínku, který vlastnil pastevec Zwartbooi z komunity Griqua. Van Niekerk, veden intuicí ho navštívil a uzavřel s ním obchod, při němž zaplatil téměř veškerým svým dobytkem v hodnotě 250 liber. Kámen pak obratem ruky prodal za více než 11 tisíc liber. Tato událost už v zapomenutí neupadla. Jen těžko lze totiž utajit obchod s diamantem o neskutečné váze 83,5 karátu. Kámen dostal nové jméno – Hvězda Jižní Afriky a guvernér Kapské kolonie sir Richard Southey nad ním pronesl prorocká slova: „Toto je kámen, na kterém bude vystavěn budoucí úspěch Jižní Afriky.“
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 8/2003
Další informace o Jihoafrické republice naleznet zde: http://www.sopka.cz