Madeiřané - kluk na slavnosti vína

Madeiřané

Madeiřané milují turisty. Někdy máte skoro pocit, že jsou snad všichni průvodci. Kdykoliv vypadáte jako bezradní návštěvníci ostrova, zaručeně se vás někdo ujme, pomůže, ukáže cestu, poradí. Jsou hrdí, že žijí na „Perle Atlantiku“. Podobají se Portugalcům na kontinentě, nicméně, jak sami o sobě tvrdí, jsou ještě přívětivější a otevřenější, než ti na Pyrenejském poloostrově.

Madeira má necelých 290 000 obyvatel, z nichž asi 120 000 žije v hlavním městě Funchalu. Ostatní obývají menší městečka převážně na jihu ostrova, který je teplejší a méně deštivý než sever. Vzhledem k tomu, že je Madeira velice hornatá a nenajdeme na ní skoro žádnou větší rovinu, bydlí se tu hlavně v domech postavených ve svazích. Z ekonomických důvodů se při stavbách neřešilo vyrovnávání pozemku, a tak zde často vidíme domy na „kůlech“ či betonových sloupcích.

Domy nejsou vždycky přepychové, ale všichni Madeiřané mají krásné zahrady plné barevných květin a nejrůznějších stromů. V každé domácnosti, po celém domě i na terasách jsou květináče s orchidejemi, stoly i poličky zdobí vázy se vždy čerstvými řezanými květinami. Každoročně se na ostrově koná velmi populární soutěž o nejkrásnější zahradu.

Ukázka zdobení květina,i na Festa da Flor na Madeiře
Velké oblibě nejen mezi Madeiřany, ale také turisty z celého světa, se těší Festa da Flor, Květinový festival

Lidé na Madeiře pracují povětšinou v zemědělství a ve službách souvisejících s cestovním ruchem. Jednu třetinu ostrova pokrývají chráněné vavřínové lesy, ale jinak lidé na severu pracují na malých zeleninových políčkách zakousnutých do příkrých svahů, uprostřed na náhorní plošině nechávají volně pást hovězí dobytek, z jehož masa připravují famózní hovězí špízy na vavřínových klacíkách. Svahy na jihu ostrova pokrývají banánové plantáže a rozsáhlejší vinice. Pěstuje se zde také exotické ovoce, třeba pro mě osobně skutečný symbol Madeiry, mučenka neboli maracuja.

Právě kvůli zavlažování plodin stavěli Madeiřané po staletí stovky kilometrů dlouhou síť vodních kanálů, nazývaných levády. Dnes slouží i turistům – vedou podle nich turistické chodníky, mezi Čechy velmi populární.

2016 navštívilo Madeiru více než 1 350 000 turistů. Cestovní ruch je jedním ze sektorů, který zaměstnává nejvíce lidí. Pracují v hotelích, restauracích, cestovních kancelářích, dopravě i institucích, které se zabývají propagací Madeiry jako turistické destinace. K zaměstnáním, která se mezi mladými Madeiřany těší velké oblibě, patří práce ve firmách, jež se zabývají organizováním volnočasových aktivit, často adrenalinových sport…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Madeira

Madeiřané