V pevnosti se nachází rozsáhlý komplex přepychových paláců, zdobených nádvoří a zajímavých chrámů. Z mohutné hodinové věže Diwa Burj se naskýtá úžasný výhled do okolních zelených kopců, kam mahárádžové ještě před půl stoletím vyráželi na lov tygrů. Velké pozornosti návštěvníků se těší obrovský kanon Jaya Vana, který kdysi odlila skupina kovářů přímo zde v pevnosti. Dlouho byl tento mnohatunový „drobeček“, ze kterého se patrně nikdy nevystřelilo, pokládán za největší pojízdné dělo světa. Červeně zbarvené hákové kříže, které zdobí hlaveň, nemají nic společného s fašistickou ideologií. Obrácená svastika je starým hinduistickým symbolem štěstí a úspěchu.
Letecká společnost Travel Service rozšířila síť svých pravidelných linek, provozovaných pod značkou Smart Wings. K původním destinacím Paříž, Curych, Kodaň, Madrid a Amsterdam přidala od 1. října Řím a Dublin a od 22. 10. víkendové lety do Vídně. Devátou destinací, kam nízkorozpočtový Smart Wings nabízí pravidelné spojení, se stal Londýn. Linku z Prahy na letiště Gatwick provozuje denně mimo sobotu. Na pravidelných linkách Smart Wings létají Boeingy 737- 500 s kapacitou 114 míst. Cestující si mohou letenky rezervovat a kupovat online na webových stránkách www.smartwings.net, telefonicky na bezplatných linkách nebo v cestovních kancelářích a u prodejců letenek.
Za zakladatele dnešního Íránu, nejstaršího existujícího státu na světě, je považován král Kúruš, známější pod řeckým jménem Kýros. Jeho hrobka leží poblíž rozvalin města Pasargadae, jedné z bývalých metropolí Perské říše. Impozantní mauzoleum ve tvaru stupňovité pyramidy je poskládáno z bílých vápencových kvádrů a na výšku měří deset a půl metru. Jednotlivé kamenné bloky byly na sebe kladeny bez malty a spojují je pouze olovem zalité železné svorníky. „Člověče, jsem Kýros, zakladatel Perské říše a král Asie. Nezáviď mi tento památník,“ četli prý kdysi dávno řečtí cestovatelé na stěnách památníku. Když se Alexandr Veliký po dobytí Persie dozvěděl, že se jeho vojáci do hrobky vloupali, vyplenili ji a mumii velkého perského krále pohodili do kouta, velmi ho to pohněvalo. Ihned nechal uložit Kýrovy ostatky zpátky do rakve a přístup k ní zazdít. Přesto se v pozdějších letech sarkofág ztratil. Velkolepý, strohý náhrobek bez jediného ornamentu se však stále vysmívá času. 2500 let stará stavba se stala symbolem perské státnosti. Když arabští dobyvatelé přepadli ve středověku Írán, vydávali ji domorodci za hrobku Šalamounovy matky, aby unikla trpkému osudu ostatních památek na předislámskou historii. Pro vetřelce se tak stalo toto místo také posvátným. Snad i proto se památka zachovala dodnes v dobrém stavu. Vesničané z okolí ji nazývají hrobkou Šalamounovy matky dodnes, a někteří tomu možná dokonce už i věří.
Hluboké lesy na Jevansku skrývají podle archeologických výzkumů zbytky celkem čtrnácti osad, které vyplenily švédské pluky během třicetileté války. Po některých nezbylo téměř nic, jiné připomíná už jen starý opuštěný kostel. To je i případ vesničky Aldašín, kam nás po 2 km zavede z Jevan modrá turistická značka. Původně gotický svatostánek pochází ze 14. století. Po zániku vesnice dlouho chátral, ale v roce 1729 byl opraven a získal barokní báň, kterou vítá příchozí dosud. Nevelký kostelík obklopuje malebný lesní hřbitůvek obehnaný mechem porostlou zdí. Interiér stavby je přístupný jen v době konání církevních obřadů.
Cestovní kancelář Exim Tours se dohodla na exkluzivní spolupráci s ČSA. V příštím roce tak aerolinky přepraví 160 000 jejích klientů. Charterové lety budou směřovat především do tradičních míst letní dovolené českých turistů v Egyptě, Tunisku, Turecku, Řecku, Bulharsku a dalších, ale také do vzdálenějších destinací, jako například do Brazílie, Venezuely, na Kubu a do Jordánska. Na tyto lety budou ČSA nasazovat letadlo Airbus A 310. Exim Tours je třetí největší cestovní kanceláří u nás a ČSA díky němu výrazně posílí svou pozici na trhu charterové dopravy.
K tradiční turecké kultuře nerozlučně patří stínové divadlo Karagöz, které údajně vzniklo ve 14. století ve městě Bursa. Podle legendy sem přišel dělníky pracující na stavbě Orhanovy mešity bavit hrbáč nazývaný Karagöz (Černé oko) a jeho pomocník Hadživat. Jejich ztřeštěné frašky, k nimž využívali ploché stínové loutky, byly tak zábavné a tak oblíbené, že krutý sultán dal těmto lidovým umělcům nakonec setnout hlavy, aby již nadále nemohli odvádět dělníky od práce. Časem však prý vládce svého činu litoval a začal šprýmaře postrádat. Stínové divadlo ale naštěstí žilo dál, protože populární Karagöz našel mnoho následovníků, kteří jej učinili nesmrtelným tím, že po něm tento druh umění pojmenovali, ale také proto, že z něj udělali hlavního hrdinu většiny her. Divadlo Karagöz se díky potulným komediantům rychle rozšířilo po celé Osmanské říši. Hrálo se v zakouřených čajovnách, ale i luxusních panských sídlech. Až během 20. století vytlačilo tuto lidovou zábavu kino, televize a video. Dnes se konají pravidelná představení už jen v Burse, kde má Karagöz i své vlastní muzeum a také obrovský památník. Turecké stínové divadlo bylo vždy určeno především prostým lidem a zejména mužské části populace. Není tedy divu, že komická vystoupení nejsou nijak hlubokomyslná a dialogy většiny původních her hýří jadrnými výrazy i oplzlostmi. Jednoduché zápletky na druhou stranu umožňují porozumět ději i turistům neovládajícím turečtinu. Představení se koná vždy v temné místnosti. Loutky zvané Karagöz hajali jsou pečlivě vyřezány z velbloudí kůže, do posledního detailu vybarveny a díky speciálnímu olejovému nátěru napolo průsvitné. Umělci jimi pohybují těsně za bílou oponou, na kterou promítá jejich obraz světlo v pozadí. Všechny gesta a pohyby jsou odpozorovány a podány tak věrně, že dojem skutečnosti je téměř úplný.
Na jižním břehu Temže, na nábřeží South Bank, přesně naproti katedrále sv. Pavla stojí od března roku 2000 již druhá londýnská galerie nesoucí jméno slavného cukrovarníka a sběratele umění 19. století, Henryho Tate – Tate Modern. Sídlí v nově opravené bývalé elektrárně – Bankside Power Station – vybudované v letech 1947–1963 podle návrhu architekta Sira Gilese Gilberta Scotta. V roce 1981 však byla díky následkům ropné krize uzavřena a v roce 1994 bylo rozhodnuto, že se tato impozantní budova nebude bourat, ale bude přestavěna pro potřeby Tate Gallery. Ze 148 návrhů byl nakonec vybrán projekt švýcarského ateliéru Herzog & de Meuron. Rekonstrukce stála 134,5 milionu liber a byla součástí velkolepých londýnských oslav milénia. Z původní elektrárny zbyly v podstatě jen obvodové zdi a 99 metrů vysoký čtverhranný komín. Jeho výška byla již v původním plánu Sira Scotta omezena tak, aby nekonkurovala protější Svatopetrské katedrále. Obě stavby dnes spojuje pěší most – Millenium Bridge. Do opravených prostor se přesunuly sbírky světového moderního umění z nedaleké „mateřské“ galerie na nábřeží Milbank. Kromě stálých expozic nabízí galerie také množství výstav, hudebních a tanečních vystoupení i dalších kulturních programů.
Společnost Icelandair je jednou z nejstarších a nejzkušenějších leteckých společností. Byla založena již v roce 1937 a její hlavní sídlo je v Reykjavíku. Z letiště v Keflavíku, asi 40 km od hlavního města, létá do 11 destinací v Evropě a pěti v USA. Z Prahy je možné spojení přes libovolnou evropskou bránu, přípojové lety zajišťují České aerolinie, KLM a SAS. Český pasažér může přes vybranou evropskou bránu letět přímo na Island nebo si ve vybrané bráně udělat tzv. stopover . Do USA lze letět přímo, nebo s možností až 14denního stopoveru na Islandu. Icelandair vlastní flotilu 15 moderních Boeingů 757, v konfiguracích 757-300/200. Icelandair úzce spolupracuje s islandskými tour operátory (Icelandair Travel, Icelandair Hotels a Reykjavík Excursions), kteří nabízejí kompletní zájezdy po Islandu pro jednotlivce i skupiny.