Mozaika zajímavostí

Brest, významný francouzský vojenský přístav, byl během 2. světové války téměř zničen bombardováním Spojenců (od roku 1940 sloužil Němcům) a podobně jako St-Malo musel být prakticky znovu vybudován. Je to přirozený přístav v zálivu chráněném poloostrovem Crozon. Vzhledem ke své výhodné strategické poloze se může pochlubit i bohatou námořní historií. Na hradě Château du Brest z 12. až 17. století, který bombardování jako jedna z mála staveb ve městě přežil, sídlí námořní muzeum. Má bohatou sbírkou historických map, obrazů s námořními motivy a maket lodí. Jsou tady i vyřezávané dřevěné galeonové figury a lodí přístroje. Z hradu se otvírá nádherný výhled na vlastní brestský přístav a i na protější břeh řeky Penfeld s válcovitou věží Tour Tanguy ze 16. století. Dostaneme se k ní přes Pont de Recouvrance (1954), největší padací most v Evropě, který své rameno dokáže zvednout během 150 vteřin.

Středověký bretaňský hrad Château de Josselin leží asi 50 km severně od Vannes a bývá proto i oblíbeným výletním cílem návštěvníků Morbihanského zálivu. Už od roku 1407 patří rodu Rohanů, nicméně veřejnosti je částečně přístupný. Na bohatě zdobené vnitřní žulové fasádě upoutá pozornost písmeno ‘A‘ připomínající oblíbenou vévodkyni Annu Bretaňskou, která se zasloužila o „zlatý věk“ Bretaně. Pozornosti se však těší především sbírka panenek rodu Rohanů, umístěná v bývalých stájích. Obsahuje asi 600 panenek vyrobených po celém světě od 17. až po 20. století a je otevřená pouze během letní sezóny. Kromě samotných panenek tu je i velké množství různých oblečků a miniatruního nábytku.

Nejvyšší hora Bretaně Roc TrévezelNejvyšší hora Bretaně Roc Trévezel je vysoká 384 metrů a leží v pohoří Monts d´Arée, které je součástí Armorického národního parku, založeného v roce 1969. Toto chráněné území tvoří zemědělská půda, vřesoviště, zbytky dubového pralesa a kopcovitá otevřená krajina. Nejlepším výchozím bodem pro poznání vnitrozemí je vesnička Huelgoat. V Ménez-Meur je kromě velkého informačního střediska i Muzeum bretaňských koní. Některé z devíti dalších malých specializovaných muzeí v parku přibližují tradiční zdroje obživy místních obyvatel, jako byl lov, rybolov a zpracování kůži. Ve vesnici Basparts vystavují svá díla soudobí umělci a řemeslníci. Park nabízí svým návštěvníkům nejen tradiční pěší stezky, ale v posledních letech se mohutně rozvíjí i cykloturistika, která je ve zdejší, mírně zvlněné krajině, velmi příjemná.

Námořní hřbitovNa cestě z Paimpolu k mysu Arcouest, odkud jezdí trajekt na ostrov Bréhat, leží ve vesnici Ploubazianec malý námořní hřbitov. V minulosti byl hlavním zdrojem obživy Bretaňců především rybolov. Muži vyjížděli i na několikadenní plavby na širé moře a vydávali se i daleko k islandským břehům, kde bývalo ryb nejvíce. Symbolické náhrobní desky na zdi zdejšího hřbitova svědčí o tom, že mnoho z nich se ze svých dalekých výprav už nikdy nevrátilo. V letech 1852 až 1935 tak zmizelo ve vlnách oceánu 117 bretaňských lodí a 2000 námořníků.

Jeden z největších a nejkrásnějších bretaňských menhirů se nachází asi 25 km jihovýchodně od přístavu St-Malo, poblíž městečka Dol-de-Bretagne. Měří 9,5 m a jmenuje se Menhir de Champ-Dolent, což lze přeložit jako „bolestné pole“. Podle legendy se tento žulový kolos sám v těchto místech vztyčil během krvavé bitvy a oddělil tak od sebe dva bratry, kteří proti sobě bojovali v čele svých vojsk. Dále se traduje, že se každých sto let menhir propadá o jeden palec do země. Až zmizí úplně, bude konec světa. D. Kyndrová

Les RhumbsV domě zvaném Les Rhumbs v normandském městě Granville, u zátoky Mont St. Michel, prožil dětství slavný módní návrhář Christian Dior (1905 – 1957). Prvními výsledky jeho nadání byly působivé kostýmy a masky, které vytvářel pro tamější každoroční karnevalové oslavy. V roce 1963 rodina darovala dům městu, které nejprve zpřístupnilo veřejnosti zahradu ve stylu art déco s Diorovou bustou. Muzeum módního mága je v domě otevřeno od roku 1988. Vystavuje osobní předměty Christiana Diora a některé modely, které v 50. letech ovlivňovaly vkus žen na celém světě. Po létech válečného strádání dával jeho styl vyniknout ženské kráse a byl nazván new look. Dům stojí ve vilové čtvrti, na vysokém útesu nad mořem, na které je krásný výhled ze zahradní terasy. dia 29

Přístav Granville dělí asi 15 km od souostroví Chausey. Počet jeho nízko položených žulových ostrůvků se mění podle stavu mořské hladiny. Za odlivu jich napočítáte 365, při přílivu jich zůstává jen 52, přitom pouze jeden, ten největší o rozměrech asi 1200 krát 300 metrů, trvale obývá několik rybářů. Efektní změny vyvolané značným kolísáním mořské hladiny a výjimečné přírodní prostředí (na ostrovech hnízdí mořští ptáci) dnes přitahuje turisty, kteří se na Iles de Chausey vydávají na loďkách z granvillského přístavu. Místní kvalitní žula posloužila ke stavbě opatství Mont-St-Michel i k dláždění pařížských ulic.

Nejdramatičtější mořské divadlo v EvropěNejdramatičtější mořské divadlo v Evropě, a to v režii Měsíce se odehrává u břehů kanálu La Manche. Rozdíl ve výšce hladiny Atlantského oceánu tady v závislosti na přílivu a odlivu dosahuje až 15 metrů a moře odhaluje své dno až na vzdálenost 15 km od pobřeží. Navrací se pak rychlostí, která se před dosažením vrcholu zvyšuje. Je proto nutné řídit se „jízdním řádem“ přílivu a odlivu, který je pro turisty k dispozici mimo jiné v turistických informačních centrech. Blížící se moře nabízí úchvatnou podívanou, za kterou se lidé často vydávají například na Mont-St-Michel. Měli by sem ale dorazit asi 2 hodiny před plným přílivem. Hráz spojující ostrov s pevninou zaplaví moře jen několikrát do roka, ale parkoviště podél ní skoro při každém přílivu. Tabulky s časovými údaji na to ale řidiče upozorňují.

Asi dvacetikilometrový úsek řeky Erdre před jejím ústím do Loiry v Nantes se ve večerních hodinách mění v živou dopravní tepnu. Vyjížďku na lodi s večeří zahrnují do svých programů mnohé cestovní kanceláře a čas od času si ji rádi dopřejí i obyvatelé z Nantes. Při plavbě totiž mohou pozorovat řadu zámků postavených v zeleni stromů a luk, které řeku lemují. Zámek de l´Eraudiére z 16. století byl například v letech 1860 až 1880 letní rezidencí biskupa z Nantes. Stejně jako zámky Gandonniére, Nay, Chanterie, Port Hubert a mnohé další odhalují ve světlech reflektorů svůj půvab a architektonickou rozmanitost. Lodě proplouvají pod několika mosty, z nichž La Joneliére projektoval Gustave Eiffel, a otáčejí se v Sucé. Přístav Nantes je oblíbeným místem nedělních vycházek. Nedaleko odtud se do řeky vlévá kanál spojující Nantes s Brestem. Byl vyhloubený ze strategických důvodů v roce 1804 na příkaz císaře Napoleona.

Námořní tradici bretanské pevnosti La Rochelle připomíná městský erb, umístěný na jedné z bran. Původně, v 11. století, tady byla rybářská osada, brzy se ale rozrostla v důležitý obchodní přístav, do něhož připlouvaly ze severu lodě pro mořskou sůl a francouzské víno. Rozšířila se tu proto i početná kolonie podnikavých vlámských obchodníků. Zlatý věk obchodu nastal v 16. století, kdy se v přístavu nakládalo zboží nejen pro evropský sever, ale i pro Nový svět. Město se stalo baštou kalvinistů i Angličanů, a tak si na konci 30. let 17. století muselo protrpět dlouhé a strastiplné obléhání vojsky kardinála Richelieu, při němž přes 20 000 obyvatel zahynulo hladem. Nábřeží starého přístavu, který střeží Svatomikulášská, Řetězová a Svítilnová věž, je dnes promenádou s bezpočtem kaváren a hospůdek, galérií a obchůdků se suvenýry. dia 29

Hosté lázeňského Biarritzu nabírají síly také na golfových hřištíchSlovo thallaso pochází z řečtiny a dá se přeložit jako „zdraví z moře“. Síla moře, bohatství jeho účinných látek, mořské řasy, bahno i přímořské klima významně přispívají k udržení zdraví a regeneraci lidského organizmu. Samotnou thallasoterapii jako léčebnou metodu objevil francouzský lékař, pocházející z přímořského Arcachonu na plážích jihozápadní Francie. Postupně se z této terapie stal uznávaný rehabilitační obor, který v sobě zahrnuje koupání v teplé mořské vodě, v bahně, v koupelích z mořských řas, v tonizujících sprchách, pobyt v mořské páře a také vodní fyzioterapii. Mořská voda a vzduch čistí, posilují, dávají tělu novou sílu a vracejí mu potřebné látky. Za hlavní město léčivé mořské terapie je považován Biarritz, kde dnes tomto účelu slouží dvě městská centra. Hosté lázeňského Biarritzu nabírají síly také na golfových hřištích, umístěných v krásném přírodním prostředí.

Další informace o Francii naleznet zde: http://www.sopka.cz

Shopping Cart