Ještě před 80 lety se Jelenohorská kotlina mohla chlubit desítkami luxusních zámků a paláců, většinou vzniklých jako přestavby ruin středověkých hradů. Když si tu totiž v 1. pol. 19. stol. nechal pruský král Bedřich Vilém III. novogoticky přestavět Mysłakowice na své letní sídlo, začala velká móda budování historizujících objektů v Podkrkonoší. Jejich stavebníci se přitom předháněli v zajímavých detailech: Třeba právě král nechal do kostela u svého zámku přivézt sloupy z Pompejí (dar neapolského panovníka) a branou do jeho parku byla šest metrů vysoká čelist velryby. Dnes jsou některé z těchto staveb přebudovány na stylové hotely.
Proti proudu času
Aby se pruská královská rodina nemusela celá tísnit v Mysłakowicích, nechala si princezna Luisa pro sebe přestavět palác Wojanów (a králův bratr zase zámek v Karpnikách). Stejně jako prakticky všechny památné stavby v této části Polska, i Wojanów byl po 2. sv. válce vydrancován. Loupilo se tu velkoryse a dlouhodobě – ještě v roce 1993 se drzí zloději pokusili vylomit a ukrást nádherný kamenný renesanční portál v Karpnikách. Oba objekty ale nakonec měly štěstí – v nedávných letech byly opraveny a dnes slouží jako luxusní hotely. Zvlášť Wojanów vyniká architektonickou nádherou a interiéry s historizujícím vybavením. Nechybí tu však moderní wellness centrum s krytým bazénem. Pýchou paláce je velký taneční sál, který prostupuje dvěma patry a kde se pořádají akce všeho druhu. Ve Wojanówě nezapomněli ani na obnovu drobných saletů, např. čínského pavilonu, v rozlehlém, pečlivě udržovaném anglickém parku.
Dobroty ze statku
Parkem, kterým protéká řeka Bóbr, je areál Wojanówa spojen se zámkem Łomnica a Vdovským domem (určeným pro ovdovělé manželky šlechticů). V Łomnici si zakládají na intimní atmosféře a přepychu – proto je tam pouze 26 pokojů, zato však luxusně zařízených. Najdete tu hned dvě restaurace a na přilehlém statku výrobu i prodej místních lahůdek (ty perníčky!) a lněných oděvů. Hotel vlastní polsko-německá firma a vítáni v něm jsou i čtyřnozí hosté.
Sauny voní cedrem
Příkladem dokonalé obnovy původní nádhery je zámecký hotel v Pakoszówě, jen asi 20 km od Harrachova. Ze starých časů se tu nejlépe zachovala „čajovna“ s původním pískovcovým krbem a delftskou dlažbou z 18. stol. Obnova zámku byla tak velkorysá, že například na stropě velkého barokního sálu byla nově provedena také dobová iluzivní malba.
V nabídce jsou zde jak komnaty klasického zámeckého typu, tak moderní pokoje, většinou s výhledem na Krkonoše. Luxus skýtá i lázeňské centrum – obklady jsou z řeckého mramoru a třeba interiéry saun z cedrového dřeva, takže intenzivně voní. V hotelu si zakládají na sezonní kuchyni, do které patří místní zelenina, houby, zvěřina či vánoční lahůdky.
Pro labužníky tu mají připravené pobyty Savoir vivre, pro příjemné podvečery Bar Chopin a v menu narazíte i na citáty k zamyšlení – třeba od Gioacchina Rossiniho: „Jíst, milovat, zpívat a trávit, to jsou čtyři akty komické opery, která se nazývá Život.“
Koupel v rybníku
Oblibu už si získal i hotel v barokním zámku Staniszów, stojícím uprostřed podkrkonošského údolí s bohatými lesy. Hosty láká nejenom na pokoje zařízené v historizujícím stylu, ale i na znamenitou kuchyni a vodní radovánky. Je tu totiž k dispozici jak dvbacetimetrový krytý bazén s jacuzzi a „Zemí saun“, tak několik rybníků, v nichž se vodomilové mohou potěšit průzračnou voňavou horskou vodou; pravda, trochu studenou.
Kolem zámku se rozkládá anglický park, který volně přechází v les a nabízí skvělé podmínky pro zdravotní procházky i piknikové výlety. Pýchou majitele je také fakt, že se na zámku koná spousta kulturních akcí, takže se tu rozhodně nikdo nudit nebude.
Podobných zámeckých hotelů, často spojených s historickou expozicí, je v Dolním Slezsku řada. Stačí jen podívat se na internet a vyhledat si ten pro vás nejpříjemnější – pomůže při tom stránka www.dolinapalacow.pl.