Na kolečkách i kolech

Kolem města Jüterbog, v historickém kraji Fläming jižně od Berlína a Postupimi, mají svůj ráj milovníci inline bruslení i cyklisté.

Ten ráj se jmenuje Flaeming-Skate a jeho ztělesněním jsou dva až tři metry široké stezky s mimořádně hladkým asfaltovým povrchem. První úsek byl otevřen v červnu 2001, zatím poslední o 11 let později. Současná podoba „evropského bruslařského regionu“ tak čítá 230 km stezek, které tvoří osm okruhů o různé délce a profilu a k tomu ještě 13 přivaděčů či odboček, jež často napojují systém Flaeming-Skate na okolní cyklostezky, v mnoha případech překračující hranice regionu. Celý obrázek doplňuje Skate-Arena v Jüterbogu otevřená v roce 2004, kterou mnozí považují za vůbec nejlepší dráhu v Německu. Oblast se vyznačuje také výborným značením, tabulky s kilometráží jsou rozmístěny po 200 m (!), kromě směrovek jsou často na křižovatkách i podél tras umístěny mapy, od roku 2004 je také v regionu zavedena tam, kde stezky křižují silnice, unikátní výstražná dopravní značka „Pozor – přejezd bruslařů“. V této souvislosti ale raději připomeňme jedno ze základních pravidel bezpečného bruslení – bruslař nemá nikdy přednost, ani před cyklistou, natož před motorovým vozidlem.

Nejdelší je okruh číslo 1, který měří 94,5 km. Délkou za ním následuje „osmička“, která měří 83,7 km a jako jediná je určena pouze pro cyklisty. Její východní část totiž vede po cyklostezce Dahme, která je pro inlajny nesjízdná. Pro začátečníky nebo rodiny s malými dětmi je nejvhodnější okruh číslo 2 jižně od Luckenwalde, který měří 12 km a nejsou na něm prakticky žádná stoupání či klesání, která by stála za řeč…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Braniborsko