Jméno Nara má hned tři významy. Jmenuje se tak prefektura v centrální části ostrova Honšú, jedna z osmi japonských prefektur, které nemají přístup k moři. Zároveň je Nara také hlavním a největším městem této prefektury asi s 367 000 obyvateli. A konečně se jménem Nara také označuje historické období mezi lety 710–794, kdy byla Nara hlavním městem Japonska.
V trojúhelníku Kjóto–Ósaka-Nara věnují mnozí návštěvníci Japonska Naře neprávem tu nejmenší pozornost. Často bývá pouze jednodenní destinací a turisté se na přespání vracejí do Ósaky či Kjóta. Přitom prefektura ohraničená horami, o rozloze téměř 3700 km2 (zhruba jako Zlínský kraj), nabízí mnoho zajímavých cílů.
Nejrůznějším tištěným průvodcům městem kralují fotografie lesoparku s 342 m vysokým kopcem Wakakusa, nabízejícím krásné výhledy do okolí, zejména při dechberoucích západech slunce. Hlavním lákadlem jsou ovšem krotce vypadající jelínci šika, jejichž české zoologické jméno zní „sika“. Kde se tu vzali? V zadní části parku naleznete šintoistickou svatyni Kasuga. Podle legendy přijel Takemikazuči, jeden z bohů, kterým je svatyně zasvěcena, na hřbetu bílého jelena. Od té doby zde byli sikové považováni za posvátné. Pokud jim někdo ublížil, zaplatil za to svým životem. I dnes jsou zde sikové chráněni. Přizpůsobuje se jim rychlost dopravy v blízkosti parku, přibývá značení a v období říje i varovné tabule.
Nara je z hlediska jelenů rozdělena do tří částí – park a jeho bezprostřední okolí tvoří chráněnou zónu, ta je obklopena zónou nárazníkovou a vně této zóny je zóna kontrolovaná. V chráněné zóně si mohou sikové dělat, co chtějí, a nikdo jim nesmí jakkoli ubližovat. Platí tam i zákaz jejich krmení s jedinou výjimkou, kterou představují speciální oplatky z rýžových otrub vyráběné právě pro siky (šika senbei). V označených stáncích si je mohou turisté koupit za 200 jenů. Stánky z dálky poznáte, pravidelně je obklopuje, jak jinak, jelení houf. Občas vás ke stánku sikové sami dovedou. Prodejci oplatek zároveň udržují stezky a cesty v parku čisté, takže přítomnost tolika zvířat v zásadě není cítit. Vydatně jim v tom pomáhají brouci vrubouni – ano, oni populární váleči kuliček, které většina turistů zná hlavně z Afriky. V Japonsku jich žije asi 160 druhů, z toho 60 v prefektuře Nara. Pokud chcete spatřit podstatně plašší jeleny, musíte zamířit hlouběji do parku, případně se vydat až na vrchol Wakakusy.
V kontrolované zóně je povolen ročně odstřel až 180 jedinců, což prospívá populaci siků a také snižuje škody, které jeleni působí okolním farmářům. Nejsložitější je situace v nárazníkové zóně, kde se sikové nesmí lovit, nýbrž se odchytávají a odvážejí do obory, kde žijí až do smrti. Vláda prefektury aktuálně řeší problém, že sikové v oboře nejsou příliš zdraví a zdá se, že tam nemají dostatek potr…
Úplné znění článku naleznete zde