Milovníci tajemna, horoskopů a věšteb při zaslechnutí jeho jména zpozorní – Nostradamus je jedním z nejslavnějších astrologů v dějinách. Ve svých proroctvích, která nazval Centurie, předpověděl prý prakticky všechno – smrt svých současníků, francouzských králů Jindřicha II. a Františka II., vzestup a pád Napoleona, druhou světovou válku, vývoj politické situace v Rusku a snad i teroristický útok na New York. A samozřejmě také soudný den, který má nastat v roce 3797.
Nejistota doprovázející výklad Nostradamových proroctví je způsobená tím, že jednotlivá čtyřverší, z nichž se předpovědi skládají, jsou nejasná, psaná velmi starobylým jazykem. Už jen převod do moderní řeči, natož překlad do jiného jazyka, vyžadují nutnost určité interpretace. Díky tomu má Nostradamus dodnes jak nekritické obdivovatele, kteří se snaží dokázat, že Centurie obsahují předpověď všech významnějších událostí na Zemi, tak i zásadní odpůrce popírající v jeho díle jakékoli reálné stopy.
Kdo vlastně byl tajemný Nostradamus? Renesanční učenec a myslitel, jehož celý život byl spojený s Provencí. Při sledování jeho životní pouti se lze dobře seznámit s mnoha zajímavými místy, a návštěva Provence tak může kromě všech jejích krás získat díky Nostradamovi ještě jeden rozměr, o to zajímavější, oč racionálním přístupem neuchopitelnější.
Michel de Notre-Dame, řečený Nostradamus, se narodil roku 1503 v městečku Saint-Rémy pojmenovaném mimochodem po sv. Remigiovi, jenž pomazal nebeským olejem Chlodvíka jako prvního katolického krále Francie. Asi kilometr jižně od města leží pozůstatky antického města Glanum. Původně se zde nalézala keltská pramenná svatyně, kde se uctíval bůh Glan. Řekové a po nich Římané tu vybudovali město, které bylo za císaře Augusta velkoryse přestavěno. Z té doby pocházejí dochované památky – nejnápadnější je monumentální brána, kterou procházela římská alpská silnice do Milána, a nádherný kenotaf Juliovců, vůbec nejzachovalejší římská památka v Provenci.
Nostradamus pocházel po otci, notáři v St-Rémy, z židovské rodiny, která svůj původ odvozovala od starozákonních proroků Izajáše, Jeremjáše a Malachiáše, pod tlakem inkvizice však konvertovala ke křesťanství. Pradědeček z matčiny strany byl lékař a matematik, který snad malého Michela naučil základům astronomie, matematiky a astrologie. Nostradamus pak začal studovat na univerzitě v Avignonu a posléze ukončil svá studia na jedné z nejvěhlasnějších lékařských fakult své doby v Montpellieru západně od Provence v kraji Languedoc. Tam také poprvé získal věhlas jako úspěšný bojovník proti morové nákaze. Jedním z jeho postupů bylo i to, že na rozdíl od svých kolegů nepouštěl nemocným žilou, a dále je tak neoslaboval. Obá