Legenda praví, že kdysi dávno jeden pastýř jménem Lluc objevil u skály na břehu potůčku černou sošku Panny Marie a odnesl ji do nejbližší modlitebny Sant Pere d´Escora. Hned druhý den ráno se k ní vypravili lidé z okolí. Madona však zmizela. Našli ji znovu tam, kde byla objevena. Když se podivná věc zopakovala i potřetí, všichni začali volat „zázrak!“ a pustili se do stavby malé kapličky. A jelikož poutníků od té doby rok co rok přibývalo, byla kaple posléze přestavěna na klášter, který existuje dodnes.
O pravdivosti příběhu černé Madony přezdívané díky tmavé barvě La Moreneta nikdo z Mallorčanů nejspíše nepochybuje a svatyně se těší zájmu obyvatel ostrova už po mnoho staletí. Magickou sílu umocňuje jistě i její umístění v jednom z horských údolí v srdci pohoří Tramuntana, a tak tu duchovní útěchu najde i ten, kdo ji sem cíleně hledat nepřišel. Dnes se pyšní pomyslným titulem nejvýznamnějšího poutního místa na Mallorce a La Moreneta se stala patronkou celého ostrova. Od roku 1891 o celý klášterní komplex pečuje kongregace misionářů Nejsvětějšího Srdce Ježíšova.
Jedním z prvních dokumentů, který zmiňuje primitivní kapličku Nuestra Señora de Lluc, je závěť jistého Valentía de Ses Torres z posledního dne roku 1268, tedy jen pár desítek let poté, co aragonský král Jakub I. Dobyvatel porazil muslimy a přinesl na ostrov křesťanství. Jiný pramen datovaný letopočtem 1273 již podává svědectví o velkém přílivu poutníků, třebaže tehdy byla cesta do hor velmi nebezpečná. V té době se již na místě budoval honosn…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Mallorca