Pět století novověkých dějin

Když Kryštof Kolumbus objevil Velké Antily, existovala na ostrovech vyspělá kultura Taínů, kteří byli potomky arawackých kmenů z Jižní Ameriky. Výraz taíno znamenal v obecném označení „dobrý“. Taínská kultura byla hodna svého jména. Tito lidé nechodili ozbrojeni, protože je chránilo bezpečí ostrova. Věnovali se rybaření, lovu želv i různých mořských plodů, ale základem jejich obživy bylo zemědělství. Duchovní svět Taínů se upíral k přírodním božstvům a náboženské slavnosti v tabákovém oparu se patrně konaly v krasových jeskyních, kde dodnes můžeme obdivovat taínské kresby a rytiny. Konec téměř tisícileté přítomnosti Taínů na Hispaniole začal ve chvíli, kdy se na obzoru objevily tři neznámé lodě, jimž velel Kryštof Kolumbus.

Slavnému mořeplavci a osudům Hispanioly  v prvních letech španělské přítomnosti věnujeme samostatný článek. Sláva Hispanioly jako španělské základny pro dobývání a kolonizaci Nového světa trvala jen několik desetiletí. Když ve třicátých letech 16. stol. dobyl Cortéz Mexiko a Pizzaro Peru, hospodářsky vyčerpaná Hispaniola se začala vylidňovat. Taínská kultura zmizela do 30 let po objevení ostrova. Nedostatek pracovní síly měl vyřešit dovoz černých otroků, jejichž počet na ostrově po několika desetiletích mnohanásobně převyšoval počet španělských kolonistů.

V celém Karibiku se stupňoval zápas evropských námořních velmocí se Španělskem o získání nových území. Do těchto bojů byly zataženi i piráti, kteří si pro své základny volili malé ostrůvky, odtud podnikali výpady na španělské lodě. Jedním z největších a nejproslulejších pirátských ostrovů byla Tortuga nedaleko Hispanioly. Její piráti čas od času přepadali i pobřežní španělské osady nebo lovili zdivočelý dobytek a jeho vyuzené maso pak prodávali posádkám jiných lodí. Způsob uzení, boucacoi, převzali piráti i se jménem od indiánů. Zkomolením v několika jazycích pak vzniklo jejich nové označení – bukanýři. Protišpanělské aktivity bukanýrů plně vyhovovaly královskému loďstvu Fran…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Český ráj