Plavba po Jang-c-ťiangu

Když jsme se ve škole učili o čínském veletoku Jang-cʼ-ťiangu, známém též jako Dlouhá řeka neboli Čchang-ťiang, musím přiznat, že mě to moc nezajímalo. Dnes bych paní profesorku poslouchal s větším zájmem. Přišel jsem totiž na to, že cesty po světě v člověku zájem o geografii probudí. Jak rád bych znal všechny zajímavosti, které se mi tak těžce (a bohužel často neúspěšně) snažila profesorka vtlouci do hlavy. Dnes bych jí mohl říci: Tudy jsem se plavil.

Čcheng-tu, hlavní město provincie Sʼ-čchuan, není s 13 miliony obyvatel žádné malé městečko, a to ani na čínské poměry. V posledních letech se hodně změnilo, na návštěvníky tu čeká množství mrakodrapů a luxusních obchodů. Na první pohled se zdá, že život tu běží podobně jako v Pekingu, Šanghaji nebo Hongkongu. Ale časem člověk zjistí, že tomu tak úplně není. V Čcheng-tu se lidé umí zastavit a vychutnávat si život. Stačí nahlédnout do některé z nesčetných čajoven, které tu jsou na každém kroku a všechny plné. Zatímco mladí v Šanghaji nerozeznají wu-lung od zeleného čaje, v Čcheng-tu pije čaj skoro každý. A v okolí se také několik slavných čajů pěstuje. Díky této vlastnosti místních, zastavit se a vychutnávat život, si Čcheng-tu vysloužilo pověst lenivého města. Ale spíše než lenivé je příjemné a hlavně má atmosféru, jakou jinde nenajdete.

Čcheng-tu je rovněž výchozím místem dvou nádherných cest Čínou. Jedna směřuje na západ do Tibetu, druhá míří nejprve k jihovýchodu, do obrovité aglomerace Čchung-čching s 30 miliony obyvatel, odkud vyplouvají výletní lodě po řece Jang-cʼ-ťiang až do slavných Tří soutěsek zakončených největší přehradou na světě. Právě na tuto cestu jsem se vydal.

První zastávkou je „město duchů“ Feng-tu s bohatou historií a krásnou architekturou. Podle tradičních čínských představ zde sídlí král podsvětí a vykonává poslední soud. Jednou sem přijde každý, a dostane-li povolení, postaví se před krále, aby si vyslechl svůj ortel…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Čína