Posedlost komiksem

Vždy a bez výhrad bojuje proti zlu a brání slabé. Svým přátelům projevuje věrnost. Je zdatný, rozvážný, velmi inteligentní a vynalézavý a poradí si v každé situaci. Mohl by se jmenovat Mirek Dušín, ale jeho duchovní otec mu dal jméno Tintin. Bydlí v Rue du Labrador v jednom přímo neurčeném městě. Očividně se jedná o Brusel.

Byť obě zmíněné komiksové postavy patří k národnímu kulturnímu bohatství Česka a Belgie, Tintin si dobyl slávy, jež daleko přesahuje hranice jeho země. V roce 1929 se zrodil v belgickém listu Le Petit Vingtiéme pod rukama kreslíře George Rémiho (1907–1983), známého pod pseudonymem Hergé, což je fonetický přepis jeho iniciál v opačném pořadí. Jednoho z nejpopulárnějších komiksů se celosvětově prodalo na 200 milionů výtisků a byl přeložen do šesti desítek jazyků včetně tak exotických řečí, jako jsou galicijština, velština, provensálština či esperanto. Několik sérií vyšlo také v češtině. Tintin v nich vždy vystupuje jako sympatický mladý neohrožený reportér a dobrodruh s charakteristickou čupřinou na hlavě, oblečený tradičně v pumpkách a doprovázený bílým foxteriérem Milou, jemuž se v české verzi říká Filuta. Hergého hrdina zaujal a stále k sobě vábí další generace čtenářů především svým životním optimismem. Ukazuje, že přátelství, poctivost a umíněná snaha jít za správným cílem, a v tom se podobá Foglarovým Rychlým šípům, se vždycky vyplácí. Od roku 1929 do autorovy smrti vzniklo celkem 23 epizod, v nichž Hergé nechal Tintina po vzoru dobrodruhů z napínavé literatury cestovat po světě, kde prožívá neuvěřitelné příběhy. První se odehrává v Rusku pod názvem Tintin v zemi sovětů.

Kritici na Hergého tvorbě vysoce hodnotí profesionální zpracování kreseb i textu. Ve dvacátých letech minulého století přinesl úplně nový pos…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Flandry