Příroda jižní Anglie

Do Anglie se obvykle jezdí za architekturou, historickými zajímavostmi, keltskými památkami, na nákupy nebo do zahrad. Zájemci o přírodní krásy spíše míří do Walesu do hor nebo k jezerům a vřesovištím Skotska, o přírodu jihu Velké Británie takový zájem není, protože se vlastně o ní mnoho neví. My, zmlsaní blízkostí alpských štítů, karpatských lesů a Jaderského moře si totiž moc nedovedeme představit, jakou přírodu v Anglii hledat.

Anglie se od většiny kontinentální Evropy odlišuje, je poměrně plochá, rovinatá, nanejvýše s kusy pahorkatin, a vlhká. Také je velmi silně člověkem přeměněná a nedotčené kusy přírody tam kromě skalnatých útesů a dosud nevysušených bažin nenajdete. Prakticky všude už někdy někdo bydlel, oral nebo pásl dobytek, kácel a vypaloval původní lesy, těžil suroviny nebo alespoň přemisťoval ležící kameny nastojato a rovnal je do kruhů. Divoká původní příroda není ani v národních parcích, tam je chráněn spíš jen způsob života místních lidí, který je s krajinou v souladu a umožňuje udržet bohatství rostlinných a živočišných druhů. Půda v Anglii je z velké většiny soukromá, dokonce i většina národních parků má aspoň zčásti privátního vlastníka.

Anglická příroda je jiná díky přímořskému klimatu, teploty a vlhkosti tu nekolísají tak výrazně, jako ve středu Evropy. Ostrovy hodně ovlivňují teplé mořské proudy, díky nim jsou menší výkyvy i mezi létem a zimou. Londýn leží přibližně ve stejné zeměpisné šířce jako Moskva nebo kanadský Edmonton a rozdíl je opravdu veliký – v létě teplota v Londýně jen málokdy přesáhne 30 ˚C a v zimě zřídka klesá pod nulu, většinou jen nakrátko.

Fauna a flóra na ostrovech je sice o něco chudší než v kontinentální Evropě, ale zajímavých druhů se zde najde dostatek. Bohužel nezadržitelně přibývají i nevítané druhy invazní, ať už rostlinné nebo živočišné. Anglické lesy jsou opadavé, listnaté, většinou doubravy nebo bučiny, doprovodnými dřevinami bývají hlavně jasany, břízy, lísky a jeřáby. Jehličnanů mnoho nepotkáte, většinou jen borovici lesní, jalov…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Anglie 2

Příroda jižní Anglie