Richmondem na kole

Silný dalekohled připevněný ke stojanu zaměřuji do otvoru vystříhaného v hustém vysokém živém plotu. Zaostřuji a v oválném rámečku z větviček a listí se mi na modré obloze objevuje svatopavelská katedrála, jejíž kopule se tetelí v horkém vzduchu. Vzdálena je deset mil.

Jedinečný průhled prochází průsekem mezi stromy lesa Sidmouth v richmondském parku a dál východním směrem nad řekou Temží, nad náměstím Sloane Square a budovou ministerstva obrany na Whitehallu až k jedné z ikon britské metropole. Patří k několika londýnským výhledům chráněným zákonem, které jsou zaneseny do územního plánu a nesmí je narušit žádné výškové budovy. V 90. letech minulého století proto například museli projektanti přestavovaného nádraží Liverpool Street Station snížit některé stavby.

Plošinka s dalekohledem, u níž se zastavují turisté, je nejvyšším bodem londýnského parku Richmond. Říká se jí Pahorek Jindřicha VIII., protože panovník prý z tohoto místa sledoval hony, podle jiných pramenů tady čekal na signál z Londýna o stětí své druhé manželky Anny Boleynové, jež mu otevřelo cestu ke sňatku s Janou Seymourovou. Richmond o rozloze 1000 ha je největším královským parkem v Londýně a je možné ho považovat i za nejstarší. S královským dvorem je toto území spjato již od konce 13. stol., kdy za vlády krále Edwarda bylo známé jako panství Sheen. Ve zdejším paláci často pobýval i Jindřich II., za jehož vlády začalo sloužit jako královská jelení honitba. Když palác v roce 1499 vyhořel, král dal postavit nový, jenž nazval Richmond podle stejnojmenného města v hrabství York, kde měl své panství.

Území s lesíky obklopenými pastvinami, na nichž stálo pár zemědělských usedlostí, přeměnil na královský park král Karel I. Na Richmond se uchýlil v obavě z morové epidemie, která řádila v Londýně. Usoudil, že právě Richmond skýtá nejlepší možnosti pro jeho lovecké kratochvíle. Ignoroval všechny nároky vlastníků pozemků a vytvořil revír, do něhož nasadil kolem dvou tisícovek jelení a daňčí zvěře. V roce 1637 ho nechal obestavět 12 km dlouhou cihlovou zdí, aby se zvířata nerozutekla. Místní obyvatele svým arogantním postupem pobouřil. Nakonec jim vyplatil náhrady a obnovil jejich právo proch…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Londýn