Schilthorn s restaurací Piz Gloria

Schilthorn

Schilthorn
Jen co se lanovka pohne, zazní známá titulní melodie z filmu. Konkrétně pasáž, při které James Bond vytáhne revolver a namíří na diváka. Místo výstřelu se však kabinka jen lehce zhoupne a začne stoupat z údolní stanice Stechelberg. Spolu s přilehlými svahy se před téměř padesáti lety stala dějištěm natáčení bondovky „V tajné službě Jejího Veličenstva“. Než se z vrcholu hory Schilthorn (2970 m n. m.) rozhlédnete jako kdysi tajný agent 007, vychutnáte si převýšení dva tisíce metrů, které za pouhých 32 minut zdoláte díky soustavě lanovek přes Gimmelwald, Mürren a Birg.

Adaptace jedenáctého románu britského spisovatele Iana Lancastera Fleminga z roku 1963 se stala námětem pro v pořadí šestý film o Jamesi Bondovi. Čtenář znalý románu uslyší ve filmu stejné repliky, jaké četl, což se mu u současných snímků stěží vyplní. James Bond pronásleduje šéfa zločinecké organizace, padoucha Ernsta Blofelda, který se rozhodl vydírat západní svět kontaminací zásob potravin. Podařilo se mu totiž vyvinout smrtelně nebezpečný virus, který chce rozšířit po celé Zemi prostřednictvím mladých dívek, které již pro tento úkol shromáždil. Klasická bondovka se vším, co k tomu patří, včetně flirtu s femme fatale Tracy, honiček v autech, na bobové dráze a na lyžích.

V žádné jiné bondovce nenajdete tolik Švýcarska, jako právě v této. Na přelomu let 1967 a 1968 hledali producenti vhodné místo pro natáčení, horský vrchol s jedinečným výhledem, na který povede lanovka. Zbrusu nová začala zrovna jezdit na Schilthorn a v kombinaci s horou byla přesně tím, co manažer produkce Hubert Fröhlich v Alpách hledal. Lokaci, na kterou ho navedl pohled v hotelu Adler v Grindelwaldu, s nadšením představil režiséru Peteru Huntovi. Představám filmařů zcela vyhovovala, na rozdíl od Sv. Mořice, Chamonix, Innsbrucku či Cortiny d’Ampezzo. Obě strany ihned uzavřely výhodnou dohodu. Filmaři budou tři měsíce zdarma používat objekty na vrcholu, na oplátku se zavázali financovat během natáčení nejenom veškerý provoz předražené lanové dráhy ve ztrátě, ale také dostavbu panoramatické restaurace Piz Gloria, první otáčivé budovy svého druhu na světě. Dokončení futuristické stavby bernského architekta Konrada Wolfa se zadrhlo právě kvůli penězům. Nová bondovka byla tedy nejenom velmi úspěšná, ale pro region znamenala doslova živou vodou. Film, ve kterém si „zahrály“ také Mürren, Lauterbrunnen či Grindelwald, vyřešil finanční i stavební problémy a postaral se o masovou turistiku.

V britské produkci se v hlavní roli představil tehdy devětadvacetiletý Australan George Lazenby, vysoký fešný model. Byť neherec, nahradil Seana Conneryho poté, co ten odmítl

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Jungfrau a Adelboden

Schilthorn