Stejně, jako hraje přemírou barev celá země Slovinců, je pestrý i jejich talíř a tradice. Nikoho nepřekvapí, že země, která po dlouhá staletí hledala svou identitu, dokázala ze všeho nejvíce uchovat právě lidové zvyky a obyčeje.
Slovinskou pohostinnost a gastronomii nejlépe prověříte mimo hlavní město, při návštěvě festivalů nebo při rodinných obědech. V Lublani najdete sice několik restaurací pyšnících se jídelním lístkem s tradiční slovinskou kuchyní, jako je např. proslulý Sokol, ale guláš, klobásy, plněné knedlíky, jelita, vepřové se zelím nebo štrůdl našince příliš neohromí. Místní speciality v sobě mísí vlivy středomořské, alpské a panonské kuchyně. Chcete-li skutečně ochutnat něco tradičního, opusťte Lublaň a vydejte se na venkov, do zapadlých vísek. Téměř každý region se má čím pochlubit. Sýr z Tolminu nebo Nanosu, med z Kočevje, istrijský olivový olej nebo kranjská klobása tvoří pravidelnou součást místních pokrmů.
Na úvod našinec určitě ocení zdejší šunku, vyhlášený pršut z oblasti Krasu, kterému dodává specifickou chuť prudký severovýchodní vítr burja. Už jste ochutnali žganci, pohankovou kaši s houbami a fazolemi? Hub roste ve zdejších lesích požehnaně a pohanka je tady tradiční plodinou. Pokud pro vás ale kaše není úplně to pravé, zkuste pohankové štruklji. Připomínají trochu knedlík z hustého vláčného těsta, nakrájený na plátky, plněný marmeládou, ovocem, perníkem, ořechy, masem … prostě čímkoliv. Slovinci prý umí připravit na padesát druhů této dobroty. Další slovinskou specialitou je gibanica, zákusek původně ze Srbska nebo Bosny, plněný např. sýrem a kajmakem (srbská specialita připravovaná z vrstvených osolených škraloupů ze svařeného mléka). V jednotlivých regionech odlišně chutná také zákusek potica, který připomíná náš ořechový závin. Tady ho však najdete třeba s estragonovou, makovou, medovou nebo škvarkovou náplní. Původně rakouský štrůdl vám ve Slovinsku nabídne každá rodina, třeba s teplou kompotovou šťávou na zapití. Tak neváhejte a Dober tek!
Chuť slovinských specialit nejlépe vynikne při skleničce místního vyhlášeného vína. Jako jedna z nejstarších vinařských oblastí Evropy nabízí Slovinsko chuťově skutečně pestrou paletu červených, a především pak bílých vín. Odlišné klimatické podmínky tří hlavních vinařských oblastí dávají slovinským vínům specifickou a pro odborníky dobře rozpoznatelnou chuť. Kopcovitý terén Podravje produkuje vynikající bílá vína, jako Renski a Laški Rizling, Traminec, Sauvignon, Chardonnay, Šipon nebo původní odrůdu Ranina. Na sluncem vyhřátých, načervenalých krasových půdách oblasti Primorje se nejlépe daří odrůdám Teran, Malvazija, Refošk, Sauvignon či Chardonnay. Region Posa…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Slovinsko