Smutek revolučního krále

Na svého populárního krále Thajci nezapomněli dodnes a jeho portrét, společně s fotografií současného krále, visí v mnoha domácnostech. Později se pak 23. říjen , jako Chulalongkornův den, stal národním svátkem.
Není snad oboru, který by Rama V. neovlivnil. Jeho reformy obsáhly právo, finance, daně, administrativu. Za jeho vlády se zrodila pošta i národní knihovna, jako milovník jídla sepsal také vlastní kuchařku naplněnou recepty 200 evropských jídel. Psal poezii, prózu, je také autorem cestopisu Daleko od domova. V královském paláci nechal otevřít první školu západního typu pod anglickým vedením. Jeho původní škola pro státní úředníky se stala základem budoucí prestižní Chulalongkornovy univerzity. Na vzdělání kladl osvícený panovník důraz i ve vlastní rodině. „Pokud si myslíte, že jenom proto, že jste se narodili jako princové, nemusíte dělat vůbec nic, pak se váš život nebude lišit od zvířat,“ vzkázal svým synům, které poslal studovat do zahraničí. Rama V., se jako první panovník Siamu vypravil mimo Asii. Jel do Evropy, a to hned dvakrát. Seznámení se starým kontinentem pojal skutečně důkladně – projel 14 zemí.
Setkal se s královnou Viktorií i budoucím carem Mikulášem II. Zapůsobil svojí plynulou angličtinou (tou hovořil jako vůbec první asijský panovník) i zamýšlenými reformami. Přesvědčil natolik, že v 70. letech 19. století byl Siam označován za zemi, která má z celé Asie největší předpoklady k industrializaci…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 9/2003

Další informace o Thajsku naleznet zde: http://www.sopka.cz