Pozorovat tučňáky ve vodě i na souši, při plávání nebo krmení, můžeme bez potíží v zoo. Zaplavat si s nimi, to se ale jen tak nepoštěstí. V Evropě se to podaří na jednom jediném místě. V aquaparku a saunovém světě Spreewelten v Lübbenau, jedné ze vstupních bran do Spreewaldu, kde si můžete hýčkat tělo i duši, nehledě na věk či počasí. Nedělat nic, odpočinout si, načerpat novou energii, nadýchat se čerstvého vzduchu či naslouchat štěbetání ptáků.
Tučňáků Humboldtových tu žije více než dvacet. Každý má jméno, u bazénu se z tabulek dozvíte také jejich životopisy a od ošetřovatelky, s níž se ochotně mazlí, třeba i to, že tečkovaný vzor na jejich bílých bříškách je rozlišovacím znamením stejně jako různá barva očí. Přívětiví tučňáci, kteří vám ochotně zapózují na kamenech ve svém krásném výběhu, si užívají svého ostrova uprostřed areálu a samozřejmě i krmení, denně vždy v jedenáct a v půl čtvrté odpoledne, kdy se jen zapráší především po oblíbených sledích a šprotech. Většina černobílých nelétavých ptáků se ale ze všeho nejraději koupe a řádí ve vodě, což si ve vyhřívaném bazénu můžete užít společně. Od zdatných plavců vás bude dělit pouze prosklená stěna. Těžko říct, kdo je na koho více zvědavý. Tučňáci jsou na přítomnost lidí každopádně zvyklí. Na rozdíl od návštěvníků mají k dispozici bazén se slanou vodou, sladká jim totiž „nejede“ a navíc v zimě zamrzá.
Tučňáci Humboldtovi milují evropské léto, pocházejí totiž z pacifického pobřeží Jižní Ameriky, kde v létě bývá někdy až 40 °C a v zimě kolem osmi. Lidé najdou svůj slaný bazén v oddělení aquaparku označovaném jako římské lázně. Plavání s tučňáky potěší nejvíce děti, ale ani dospělí neskrývají nadšení z netradičního setkání, když se kolem nich, byť za sklem, prohánějí praví tučňáci.
Tučňáci však nejsou jediným magnetem pestrého vodního světa uprostřed Spreewaldu. Adrenalin vyplavený z jízdy tobogánem nebo divokou řekou s vlnobitím zklidní odpočinek v některé ze čtrnácti tematických saun v areálu se zahradou a lehátky připomínajícím vesnický skanzen. Vypotit stres, rozproudit oběhový systém, látkovou výměnu či dobít baterky můžete v některém ze dřevěných srubů, jejichž interiéry i exteriéry nápaditě i vtipně vyzdobil německý řezbář Steffen Mertens. V sauně suché, bio či infra, připomínající například prababičkovskou světničku, spižírnu, kuchyň či chlívek se třemi dřevěnými prasátky. V „pohádkové“ sauně dokonce můžete naslouchat vyprávění místních mýtů a legend.
Při saunovacím rituálu můžete mít na očích plátky místních proslulých okurek nebo vdechovat éterické esence, sůl z Mrtvého moře či citron. Absolutní klid a ticho, ať už při podřimování na lehátku nebo u četby, poskytne zrekonstruovaná, na dvě stě let stará stodola. Masáž a další voňavé, relaxační, povzbuzující či exotické procedury, jako například rasul, horké kameny či ájurvéda, jsou samozřejmostí.
Další články z vydání o Braniborsku naleznete zde