Techmania
Chcete si vyzkoušet, jak fungují zákony hydromechaniky? Toužíte přenést se na chvíli mezi druhohorní dinosaury? Rádi byste pohlédli z očí do očí některým z nejjedovatějších hadů světa? Plzeň vám všechna tahle přání splní a přidá k tomu spoustu dalšího.
Plzeňská Techmania, plným názvem Techmania Science Center, se sama charakterizuje jako „experimentální stanice pro zvídavé“. Centrum, u jehož zrodu stála v roce 2005 společnost ŠKODA Investment a. s. a Západočeská univerzita v Plzni, je umístěno v historických budovách plzeňské Škodovky, jediných, které jsou aktuálně přístupné veřejnosti. Historickou kontinuitu reprezentuje vystavená posunovací lokomotiva Škoda ELo2-E424.001, nejstarší dochovaná elektrická lokomotiva vyrobená ve Škodovce, která se v roce 1928 montovala přímo v té hale, kde je dnes umístěna.
Základem Techmanie jsou více než tři stovky interaktivních exponátů, které představují nejrůznější přírodní jevy a zákonitosti a návštěvníkům umožňují, aby si je vyzkoušeli či ověřili. I když jsou exponáty primárně určeny dětem, většinou od šesti let, jedna speciální sekce dokonce už od tří let, nudit se u nich nebudou ani starší děti nebo doprovázející dospělí. Vůbec nejrozsáhlejší expozice Edutorium je věnována fyzice. Magnet a Goliáš je exponát prakticky předvádějící, co může způsobit rezonance – dokážete sedmigramovými magnety na ocelových lankách rozpohybovat 160 kg těžký železný válec? A najdete ten správný grif, díky němuž vás obří jojo vytáhne v sedačce do výšky? Můžete si v praxi vyzkoušet Dopplerův jev, Ohmův zákon, přesvědčit se, že ve vzduchoprázdnu se nešíří zvuk, a vůbec si tak trochu oživit všechno to, co jste, stejně jako autor tohoto textu, už dávno ze školních hodin fyziky zapomněli.
Ve Vodním světě je trochu vlhko, ale taky pořádně veselo. Koho by nebavilo pouštět po vodě lodičky poháněné energií pružnosti gumičky napnuté mezi lopatkami vodního kola, pohrát si s hrníčkovým dopravníkem a vodním výtahem, nebo jedním prstem roztočit mnohasetkilogramovou žulovou kouli „vznášející se“ na tenoučké vrstvě vody? Expozice Člověk a zvíře nabízí zase třeba možnost porovnat vlastní tepovou frekvenci s tepovou frekvencí psa nebo myši, změřit si sílu stisku své ruky a tak dál, a tak podobně.
V samostatné hale je umístěna expozice Vesmír a také jediné 3D planetárium u nás. V expozici se návštěvníci dozvědí spoustu věcí o naší planetární soustavě, vzniku a stavbě Země, o tom, proč se střídají roční období, jak probíhá sopečná erupce, co říkají tři Keple…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Plzeňsko