Tokijské mrakodrapy - Tokyo Sky Tree

Město z ptačí perspektivy

Každý návštěvník Tokia jednou za čas s údivem zakloní hlavu a očima se snaží dohlédnout na vrcholy mrakodrapů. Někdy je objeví mezi proplouvajícími mraky, občas budou úplně zahalené v mlze. Tokio, za války těžce zkoušené a v podstatě srovnané se zemí, vyrostlo za posledních 80 let z popela.

Jen zlomek tokijských staveb se dochoval v předválečné podobě. Nové budovy zde stále rostou jako houby po dešti a při pohledu na panorama města si můžeme klást otázku, zda tu vůbec existuje nějaký urbanistický plán. Mrakodrapy a jiné výškové stavby se mísí s bytovkami i malými, maximálně dvoupatrovými domečky. Moderní budovy mezi sebou ukrývají historické skvosty. Dobrou zprávou je, že velké množství architektonicky zajímavých budov je alespoň částečně přístupných veřejnosti. Při své návštěvě se ale na Tokio určitě podívejte i shora. A kde že jsou ty nejlepší výhledy?

Tokijské mrakodrapy - Šindžuku
Mrakodrapy ve čtvrti Šindžuku

Všem doporučením dnes bez diskuze kraluje nejvyšší z japonských věží, Tokio Sky Tree. Do finální výšky 634 m byla dostavěna v březnu roku 2011 a o rok později otevřena pro veřejnost. Moderní architektura v Tokiu i v celém Japonsku bere v potaz nejen poslední materiálové a designové trendy, ale samozřejmě také seismickou aktivitu. V zemi, která jen minulý rok pocítila zhruba 1500 menších či větších zemětřesení, je zabezpečení před otřesy primární otázkou. Věž Tokyo Sky Tree zažila a bez poškození přežila i obrovské zemětřesení 11. 3. 2011, které si dnes spojujeme hlavně s katastrofou jaderné elektrárny ve Fukušimě. Vršek věže, v té době ve výšce zhruba 600 m, se údajně vychyloval do stran o 4-6 m. Konstrukce kombinuje nejmodernější poznatky i tradiční technologie, které se třeba při stavbě pagod využívají více než tisíc let. Výška věže také nebyla vybrána náhodně, zde se však vsadilo na symboliku. Jedno z možných čtení cifer 6 (mu), 3 (sa) a 4 (ši) dá dohromady slovo musaši, původní název provincie, která zahrnovala mj. i oblast dnešního Tokia.

Tokijské mrakodrapy - večerní pohled z prosklené galerie Tembo věže Tokyo Sky Tree
Večerní pohled z prosklené galerie Tembo, která se spirálovitě vine po obvodu věže Tokyo Sky Tree ve výšce 445–450 m

Věž primárně slouží jako televizní vysílač pro celou východní část Japonska a samozřejmě nabízí i dechberoucí vyhlídku. S popularitou místa je lepší počítat a lístek si zakoupit předem online. Vyberete si konkrétní časový interval a ušetříte aspoň jednu frontu. Dva výtahy vás vyvezou na horní obs…

Úplné znění článku naleznete zde

mrakodrapy